W zamian za zużyte opony katowiczanie mogli otrzymać nasiona łąk kwietnych i kompost. W kilka godzin oddali łącznie 193 sztuki opon, które ważyły 1520 kg.
Akcja nosiła nazwę "Nie siej śmieci, posiej łąkę". Odbyła się w Gminnym Punkcie Zbiórki Odpadów w Katowicach. Miała na celu zachęcenie mieszkańców do odpowiedniej utylizacji zużytych opon, które stanowią odpad niebezpieczny dla środowiska. Nie można ich zaliczyć do odpadów wielkogabarytowych, ponieważ składają się z wielu warstw, które trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Ponadto ich recykling jest objęty szczególnymi wymogami - 75 proc. powinno zostać poddane jakiejkolwiek formie recyklingu, z czego minimum 15% ma stanowić odzysk materiałów. Dlatego warto je oddać do Gminnych Punktów Zbiórki Odpadów, aby ich pracownicy mogli odpowiednio się nimi zająć. W Katowicach są 4 takie punkty.
Akcja zbierania opon miała miejsce w GPZO przy ul. Milowickiej 7A. Przez 5 godzin mieszkańcy przywieźli łącznie 193 sztuki opon samochodowych, co daje średnio ponad 38 sztuk na godzinę, albo mniej więcej 1 oponę na 1,5 min.
Kwiaty w zamian za opony
Mieszkańcy przynosili do punktu opony, chcąc je odpowiednio zutylizować, aby nie szkodziły środowisku. Co ważne, opony można przynosić do GPZO przez cały rok. Sobotnia akcja miała jedynie o tym przypomnieć i zachęcić poprzez drobny upominek, który także przysłuży się środowisku - nasiona łąk kwietnych, które potem można posiać w ogródku lub w doniczce na balkonie.
Rośliny, które były wydawane, to kwiaty wytrzymałe i szybko zakwitające – w tym roku były to m.in. lwia paszcza, ubiorek, smagliczka, eszolcja. Po posianiu już po ok. 6-8 tygodniach zakwitną, więc zysk dla mieszkańca jest podwójny - odpowiedzialne pozbycie się zalegających opon i poprawa krajobrazu poprzez nowe rośliny. Podczas akcji mieszkańcy otrzymali 153 torebki nasion i 56 worków kompostu.
Opony, a także inne problematyczne i wielkogabarytowe odpady można przez cały rok przywozić do GPZO, które mieszczą się w Katowicach przy ul. Milowickiej 7A, Obroki 140, Zapousta 70 i Bankowej 10.
Był to wspólny projekt Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej z Katowic oraz Urzędu Miasta Katowice.