Nowy numer 25/2022 Archiwum

Spotkanie autorskie z dr. Piotrem Uwijałą pt. "Walczyć, ale czym? Jak Polacy sformowali i uzbroili swoją milionową armię do wojny z Rosją Sowiecką w latach 1919-1921", Katowice, 14 czerwca

Spotkanie autorskie z dr. Piotrem Uwijałą odbędzie się 14 czerwca 2022 r. o godz. 17.00 w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach, ul. Św. Jana 10.  Jego temat brzmi: "Walczyć, ale czym? Jak Polacy sformowali i uzbroili swoją milionową armię do wojny z Rosją Sowiecką w latach 1919-1921. Charakterystyka zagranicznych zakupów i transportów wojskowych", a poświęcone jest monografii pt. "Polska Wojskowa Misja Zakupów w Paryżu w latach 1919-1921. Pozyskiwanie i transport zagranicznego materiału wojennego dla Wojska Polskiego w okresie wojny polsko-sowieckiej".

Prezentowana monografia jest pierwszą w Polsce tak obszerną próbą opracowania tematu słabo przebadanego i opisanego w dotychczasowej polskiej historiografii wojskowej.

Działalność Polskiej Wojskowej Misji Zakupów w Paryżu stanowi istotny aspekt tworzenia się niepodległej Rzeczypospolitej oraz Wojska Polskiego. Odrodzona w 1918 roku Polska niezwłocznie rozpoczęła działania zmierzające do szybkiej rozbudowy własnych sił zbrojnych, które niezbędne były do wytyczenia nowych granic, obrony terytorium i swej niepodległości. Formowaną od podstaw armię należało odpowiednio uzbroić i wyposażyć, aby mogła skutecznie realizować swoje zadania.

W książce przedstawiono polski skuteczny wysiłek w zakresie organizacji pracy logistycznej, a w szczególności w zakresie pozyskiwania środków do prowadzenia wojny, umundurowania i wyekwipowania blisko milionowej polskiej armii oraz utworzenia w trakcie wojny polsko-bolszewickiej kilku niezależnych od siebie łańcuchów dostaw broni i amunicji z zagranicy do kraju. Autor przeprowadził również szerokie rozpoznanie konkretnych typów i wzorów broni oraz szeroko rozumianego sprzętu wojskowego, który w latach 1919-1921 trafił do Polski w efekcie działań Polskiej Wojskowej Misji Zakupów w Paryżu oraz jej filii.

Przedstawione w niniejszej pracy ustalenia mają również za zadanie przybliżyć polskiemu czytelnikowi historię ludzi, którzy swoją ciężką służbą i pracą przyczynili się do tego, że polski żołnierz mógł walczyć o granice Rzeczypospolitej, a przede wszystkim miał czym walczyć.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama