Tychy. Beksiński na Śląsku

W Tichauer Art Gallery w Tychach będzie można oglądać dzieła Zdzisława Beksińskiego. To pierwsze w Polsce tak kompleksowe przedsięwzięcie artystyczne poświęcone twórczości słynnego malarza.

Wyjątkowy festiwal twórczości artysty zagości w industrialnych wnętrzach Browaru Obywatelskiego w dniach 18 czerwca – 24 września 2022 roku i obejmie prezentację ponad 50 oryginalnych obrazów artysty.

- To dla nas wielka radość, że w Tichauer Art Gallery pokażemy jedne z najlepszych prac mistrza. Beksiński swą twórczość określał "formą egzystencji". Mawiał: "Widać tak musi być, że jedni żyją w słońcu, a drudzy w cieniu". Poprzez obrazy ukazywał swój wewnętrzny świat, który był odzwierciedleniem tego, co w nas najgłębiej ukryte - strachu przed nieznanym, brakiem miłości, śmiercią. Dlatego jego dzieła, w głębszej swej wymowie, niemal zawsze stanowią metaforę egzystencji człowieka. Jednak przez całe życie szukał też piękna i nieustannie do niego dążył. I tego życzymy widzom: by na wystawie odnaleźli piękno - nieoczywiste i ukryte pod warstwą lęku przed śmiercią, przemijania i pustki - mówi Anna Będkowska, wiceprezes Zarządu Tichauer.

Oprócz ponad 50 dzieł artysty dostępna będzie obszerna, multimedialna wystawa "Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition", odbędzie się ponadto wiele wydarzeń towarzyszących, tj. pokazy filmów o życiu Beksińskich, spotkania z ich przyjaciółmi, panele i dyskusje z gośćmi. Na zakończenie festiwalu, 24 września w katowickim Spodku, odbędzie się wyjątkowy koncert "Świat Mistrza Beksińskiego", a fani będą mogli zobaczyć jego obrazy w integralnym połączeniu z różnymi kompozycjami, w tym ulubionymi utworami mistrza.

Więcej informacji na https://beksinskinaslasku.pl/

 

« 1 »