Nowy numer 32/2022 Archiwum

Abp Skworc: Liczymy na waszą pomoc

Metropolita katowicki spotkał się w Kurii Metropolitalnej z 15 proboszczami, którzy w tym roku przechodzą na emeryturę. W spotkaniu uczestniczył także kanclerz kurii ks. Jan Smolec.

Spotykamy się przede wszystkim, aby wam podziękować za waszą ofiarną pracę duszpasterską, którą podejmowaliście w powierzanych wam przez kolejnych biskupów katowickich placówkach - zaznaczył na początku abp Skworc.

Nawiązując do faktu, że wśród proboszczów są także budowniczowie nowych kościołów, podkreślił że kościół murowany jest budowany przede wszystkim przez Kościół żywy, który jest najbardziej istotną budowlą, którą proboszczowie wznosili podczas swojej posługi mocą Ducha Świętego, poprzez sprawowane sakramenty. – W naszej posłudze najważniejsza jest troska o „zbawienie dusz”. Dziękuję za podejmowanie tego wyzwania w duchu dyspozycyjności, wielkoduszności i współpracy – dodał.

Przypomniał, że przyjmujący sakrament święceń stają się kapłanami na wieki. – Dzisiaj zostaje wam zdjęty ciężar odpowiedzialności za parafię w postaci urzędu proboszcza i administrowania parafią, ale zostaje wam kapłaństwo, którym będziecie mogli się cieszyć aż do końca swoich dni. Bez obowiązków administracyjnych będziecie mogli wyzwolić w sobie jeszcze wiele nowej energii, która będziecie mogli służyć sprawie ewangelizacji. Pozostajecie kapłanami na wieki – powiedział.

Zachęcił księży do dalszej posługi w archidiecezji katowickiej na miarę możliwości, zdrowia i sił. – Proszę was o podejmowanie aktywności duszpasterskiej w konkretnych parafiach. Liczymy na waszą pomoc. Pozwalajcie się zapraszać do pomocy duszpasterskiej – zaapelował.

Na koniec życzył księżom emeryckiego spokoju, radości, ufności oraz zdrowia. Na zakończenie z rąk arcybiskupa i kanclerza kurii otrzymali dekrety zwalniające ich z dniem 31 lipca z funkcji proboszczów.

Proboszczowie archidiecezji katowickiej składają rezygnację z pełnionej funkcji wraz z osiągnięciem 67. roku życia.

Na następnej stronie lista proboszczów przechodzących w tym roku na emeryturę:

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama