Katowice. Zmiana lokalizacji punktu nadawania PESEL

Od poniedziałku 23 maja numery PESEL uchodźcom z Ukrainy będą wydawane w punkcie przy ul. Pocztowej 5. Zmiana ma związek ze zmniejszającą się liczbą wydawanych numerów PESEL uchodźcom.

Otrzymanie numeru PESEL przez osoby przyjeżdżające do Polski z Ukrainy umożliwia ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W myśl tzw. specustawy wnioski można składać od 16 marca. Od tego dnia w Katowicach wydano 10 903 numery PESEL uchodźcom z Ukrainy.

- W pierwszych tygodniach wydawania numerów PESEL naszym gościom z Ukrainy każdego dnia przyjmowaliśmy kilkaset wniosków. Aby usprawnić proces przyjmowania wniosków i uruchomić więcej stanowisk przenieśliśmy punkt ich przyjmowania do Urzędu Stanu Cywilnego. Obecnie zainteresowanie jest dużo mniejsze, przyjmujemy około 60 wniosków dziennie. Dlatego wracamy do pierwotnego rozwiązania – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rekordowy pod względem przyjmowania wniosków był dotychczas 28 marca. Tego dnia urzędnicy przyjęli 635 wniosków. Było to możliwe dzięki przeniesieniu punktu wydawania numerów PESEL uchodźcom do Urzędu Stanu Cywilnego. W sumie w budynku USC uruchomiono 20 stanowisk do przyjmowania wniosków od uchodźców z Ukrainy. Dodatkowy sprzęt i pracowników do obsługi stanowisk zapewnił wojewoda śląski.

W ostatnich tygodniach liczba przyjmowanych wniosków jest zdecydowanie mniejsza. 10 maja przyjęto 41 wniosków, 11 maja – 45, 12 maja – 63 a 13 maja – 38. W związku z tym zapadła decyzja o powrocie z przyjmowaniem wniosków do punktu przy ul. Pocztowej 5. Tam wnioski będą przyjmowane od poniedziałku 23 maja. Zarówno w budynku USC jak i w punkcie przy ul. Pocztowej 5 pojawi się specjalne oznakowanie i informacje zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim.

Numer PESEL może otrzymać każdy obywatel Ukrainy, który przybył po 24 lutego 2022 r. do Polski bezpośrednio z Ukrainy, w związku z działaniami wojennymi, i złoży wniosek do dowolnego urzędu gminy. By złożyć wniosek konieczne jest posiadanie przy sobie dokumentu, który potwierdzi dane podane we wniosku i tożsamość osoby składającej wniosek. Jeżeli ktoś nie posiada takiego dokumentu, może złożyć wniosek pod rygorem odpowiedzialności karnej. Niezbędne jest także kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarach 35 x 45 mm (szerokość x wysokość). Wydanie tego dokumentu jest bezpłatne. Numer PESEL zostaje nadany na miejscu.

« 1 »