Nowy numer 26/2022 Archiwum

Archidiecezja. Mamy 8 neoprezbiterów

W czasie seminaryjnej formacji patronem ich rocznika był Jan XXIII. Poznajcie drogę do kapłaństwa i motywacje, jakie kierowały nowo wyświęconymi przy wyborze hasła prymicyjnego.

ks. Marcin Głąbek

ur. 23.12.1996 Katowice
parafia zamieszkania: Najświętszego Serca Pana Jezusa, Katowice-Murcki
hasło prymicyjne: Idźcie więc na rozstajne drogi i zaproście na ucztę wszystkich, których spotkacie (Mt 22,9)

Archidiecezja. Mamy 8 neoprezbiterów   ks. Marcin Głąbek archiwum WŚSD

Droga rozpoznawania mojego powołania rozpoczyna się w murckowskiej parafii. Tutaj przez 12 lat posługiwałem przy ołtarzu, początkowo jako ministrant, następnie lektor i animator. To fascynacja rytmem wybijanym przez Eucharystię, która budowała naszą wspólnotę ministrancką, pozwalała na głębsze poznawanie i rozumienie Kościoła. Codzienność przeżywana w tej wspólnocie dała impuls do rozwoju intensywniejszej i dojrzalszej relacji z Panem, który długo i delikatnie pukał do mojego serca. W historii mojego życia trudno doszukiwać się wyraźnego momentu, za którego pomocą Bóg by je odmienił i całkowicie zwrócił w swoją stronę. Jestem jednak przekonany, że On na różne - często bardzo dyskretne - sposoby wskazywał mi szlak, na który zaprasza do wyruszenia we wspólną podróż. Świadectwo życia kolejnych duszpasterzy i katechetów, ludzi tak często będących autentycznie bardzo blisko Chrystusa, obserwowane z małego ministranckiego świata pozwoliło na kiełkowanie i stopniowy wzrost mojego powołania.

Mam świadomość, że droga, w którą wyruszam, jest wymagająca oraz angażująca wszystkie siły, by codziennie i wytrwale nie wskazywać na siebie, lecz zawsze na Boga - bliskiego, o sercu czułym i miłosiernym. Ale właśnie w ten sposób rozumiem naszą misję, do której Kościół nas posyła, by niestrudzenie zapraszać na Ucztę wszystkich (a nie tylko wybranych). By wciąż wychodzić na rozstaje dróg, na peryferia, o których już dawno zapomnieliśmy. Wierzę, że głos króla z Mateuszowej Ewangelii, posyłającego w świat swoje sługi, jest głosem, którym Chrystus angażuje w swoje dzieło również i mnie.

« 1 2 3 4 5 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama