Abp Wiktor Skworc i abp Adrian Galbas sprawowali Mszę św. w intencji księży z archidiecezji katowickiej świętujących 25-lecie święceń kapłańskich.
Sakramentu równo ćwierć wieku temu, 10 maja 1997 r., udzielił im abp Damian Zimoń w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. - Rok 1997 był bogaty w historyczne wydarzenia. Niedługo po waszych święceniach do Polski z szóstą już wizytą przybył papież Jan Paweł Wielki - przypomniał zebranym metropolita, który wtedy był jeszcze wikariuszem generalnym archidiecezji katowickiej. - Rozpoczął ją od udziału w międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym we Wrocławiu. Podczas wizyty świętowano też 1000. rocznicę śmierci św. Wojciech i ta uroczystość zgromadziła w Gnieźnie prezydentów siedmiu państw, historycznie związanych ze św. Wojciechem. Obchodzono 600-lecie Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Odbyła się też kanonizacja królowej Jadwigi i trzy beatyfikacje, w tym Jana z Dukli - wymienił.
- W centrum maratonu waszej 25-letniej posługi są sakramenty święte, a przede wszystkim jest Eucharystia, wszak Eucharystią budujemy Kościół, za co składam wam szczere "Bóg zapłać". A Eucharystia to zawsze powrót do Wieczernika - przypomniał abp Skworc. - Wasz jubileusz przeżywamy w czasie, kiedy Kościół w Polsce realizuje program eucharystyczny pod hasłem: "Eucharystia daje życie" i stara się przypominać uczestnikom każdej Mszy św., że są posłani w pokoju Chrystusa, co w aktualnej sytuacji polityczno-społecznej ma ogromne znaczenie. Ten rok przeżywamy również w towarzystwie bł. ks. Jana Franciszka, danego nam przez Opatrzność na czas wojny jako przykład działania w okresie wyzwań nadzwyczajnych. Wiernie go naśladujemy, za co należy się wam podziękowanie - dodał metropolita.
Arcybiskup Skworc nawiązał także do trwających w sąsiednim domu rekolekcji dla przygotowujących się do święceń prezbiteratu i zwrócił uwagę, że jubileusz przypada po Niedzieli Dobrego Pasterza, w tygodniu modlitw o powołania do kapłaństwa.
Odnosząc się do odczytanego tego dnia fragmentu Dziejów Apostolskich, abp Skworc przypomniał, że powołaniem Kościoła jest działanie w warunkach szczególnej mobilizacji. Przywołał tu przykład pomocy obywatelom ogarniętej wojną Ukrainy i podziękował za działania podejmowane w tym zakresie przez wspólnoty parafialne. - Kiedy słuchamy fragmentu z Dziejów Apostolskich przewidzianego na dziś, możemy odnieść wrażenie, że Kościół od początku żyje, funkcjonuje w sytuacjach nadzwyczajnych, które jednak zawsze mobilizują do ewangelizacji - mówił metropolita. - Zawsze, a szczególnie dziś ważne jest świadectwo naszego życia. Niech w waszym życiu, w drodze ku następnym jubileuszom, spełnia się na nas opinia Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: "Moje owce słuchają mojego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną, a Ja daję im życie wieczne. Nie zginą na wieki i nikt ni wyrwie ich z mojej ręki". Niech te optymistyczne słowa naszego Mistrza i Pana pomnożą i umocnią jubileuszową radość i w pokoju prowadzą do następnych jubileuszy - życzył zebranym w kaplicy jubilatom.
Msza św. była celebrowana w kaplicy Ośrodka Spotkań i Formacji w Brennej, gdzie jubilaci przeżywają swoje rocznikowe rekolekcje. Wspólną modlitwę z abp. Skworcem i abp. Galbasem zakończyły odśpiewanie pieśni rocznikowej "Ty wyzwoliłeś nas, Panie" i wręczenie życzeń. Wśród obecnych znaleźli się także kapłani, którzy na co dzień posługują poza granicami Polski.
Więcej w numerze 20. katowickiego dodatku "Gościa Niedzielnego" na 22 maja.