Uroczystości odbywały się przy skwerze 100-lecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim. Przed podniesieniem flagi państwowej RP na maszt można było wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Okolicznościowe wiązanki kwiatów złożyli marszałek Jakub Chełstowski, członek Zarządu Izabela Domogała, a w imieniu przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Jana Kawuloka, radni wojewódzcy: Alina Nowak i Zbigniew Przedpełski.
- Biało-czerwona flaga to symbol, który nas jednoczy, nie tylko w chwilach historycznych, ale również na co dzień i przypomina, że jesteśmy wspólnotą, mamy wspólne korzenie i wartości. To święto uświadamia nam, jak wielką wartością w naszym życiu jest wolność, szczególnie teraz, gdy za naszą wschodnią granicą trwa wojna wywołana rosyjską agresją na Ukrainę. Ta jedność, przywiązanie do narodowych barw i tradycji jest dziś nam wszystkim bardzo potrzebna. Świętujmy wspólnie na wiele sposobów, cieszmy się naszą suwerennością i bądźmy dumni z biało-czerwonych barw - powiedział marszałek Jakub Chełstowski.
W trakcie wydarzenia rozdawano flagi Polski. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wykonał hymn państwowy i „Rotę”.
- Naszym obowiązkiem jest kultywowanie pamięci o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski, przypominanie ich i wychowywanie młodzieży w duchu patriotycznym. To świętowanie ma różny charakter; od uroczystości oficjalnych, po pikniki, biegi i imprezy plenerowe, ale naszym wspólnym celem jest duma z narodowych barw, naszej tradycji i dokonań naszych przodków - tłumaczy przewodniczący Sejmiku Województwa, Jan Kawulok.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej. Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.