Nowy numer 25/2022 Archiwum

Księża przekażą 470 tys. zł pięciu parafiom w Ukrainie

W ramach tegorocznej kapłańskiej jałmużny postnej diecezjalni duchowni archidiecezji katowickiej zebrali 470 tys. zł. Kwota ta zostania przekazana przez katowicką Caritas 5 parafiom w Ukrainie, w których posługują kapłani należący do katowickiego prezbiterium.

Zebrane pieniądze przesłane zostaną do parafii w archidiecezji lwowskiej, gdzie pracują: ks. Jacek Kocur, ks. Tomasz Labus, ks. Łukasz Grochla, ks. Mateusz Grochla i ks. Bartłomiej Sajdok.

O jałmużnę na ten cel u progu Wielkiego Postu poprosił w specjalnym komunikacie abp Wiktor Skworc. Napisał wtedy: "Trwająca wojna w Ukrainie wymaga zaangażowania w pomoc humanitarną, zarówno dla tych, którzy przybywają do Polski, jak i tym, którzy dramatu wojny doświadczają na miejscu". Przypomniał, że na terenie Ukrainy posługuje 5 kapłanów archidiecezji katowickiej: "Proponuję zatem, aby tegoroczną jałmużnę postną przekazać na pomoc ukraińskim parafiom, w których pracują duszpastersko nasi księża i tam również przyjmują uchodźców ze wschodniej Ukrainy".

W ostatnich dwóch latach, dzięki kapłańskiej jałmużnie postnej, udało się kupić respiratory i potrzebny sprzęt medyczny, który został przekazany szpitalom w Tychach i Chorzowie, bezpośrednio zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19. Duchowni wsparli też Szpital św. Józefa w Mikołowie, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Boromeuszek.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama