Nowy numer 13/2024 Archiwum

Region. Dzień Dobra - wydarzenie w Niedzielę Miłosierdzia

- Chcemy, żeby to było święto ludzi, którzy czynią dobro, którzy tym dobrem się zajmują, ale też wszystkich rodzin. Zapraszamy rodziny z dziećmi - zapowiadali organizatorzy w czasie konferencji przed Dniem Dobra, który przypada 24 kwietnia.

Centralne wydarzenia będą rozgrywać się na placu przed katowickim Spodkiem. Oprócz tego imprezy są zaplanowane w 23 innych miejscach – m.in. Bujakowie, Bieruniu, Chorzowie czy Chudowie.

Całość rozpocznie się o godz. 12 na placu przed katowickim Spodkiem. – Dzień Dobra to czas świętowania zmartwychwstania Pańskiego, ale chcielibyśmy zaprosić tego dnia także na wyjątkowe wydarzenia na scenie. Wystąpią m.in. Magda Anioł, Gabi Gąsior i Holy Noiz, Mietek Szcześniak czy Albo i Nie. Będzie także Miasteczko Dobra, czyli namioty, w których będą prezentowane wartościowe inicjatywy: warsztaty dla osób z niepełnosprawnościami, pomoc osobom wykluczonym. Planujemy ok. 20 takich punktów. Przed sceną będzie strefa zabaw dla dzieci, niewielkie zaplecze gastronomiczne oraz wystawa fotografii Krzysztofa Gołucha, pracownika Caritas i uznanego fotografa – zapowiedział Daniel Binda, dyrektor ds. organizacji i zarządzania Caritas Archidiecezji Katowickiej. O godz. 15 wszyscy uczestnicy będą zaproszeni do wspólnego wyśpiewania Koronki do Miłosierdzia Bożego.

– Dzień Dobra będzie miał też wymiar praktyczny. Będzie prowadzona zbiórka do puszek. Ofiary zostaną przeznaczone na remont świetlicy środowiskowej św. Barbary w Katowicach-Giszowicu. Prowadzi ją Ośrodek św. Jacka w Katowicach. Ma pod swoją opieką ok. 30 dzieci. Potrzebny jest gruntowny remont tego miejsca. Do świetlicy uczęszcza już pięcioro dzieci z Ukrainy – mówił ks. Łukasz Stawarz.

– Dobro ma to do siebie, że jest ciche – przypomniał bp Grzegorz Olszowski. – Jest bardzo pokorne. Zło jest krzyczące, narzucające się. Jesteśmy bombardowani tymi różnymi złymi wiadomościami, trudnymi sytuacjami, tragediami. To jest bardzo widoczne. Nikt się nie chwali, że zrobił coś dobrego. Dlatego bardzo ważne jest, żebyśmy nie ulegli takiemu wrażeniu, że w świecie zwycięża zło. Zwycięża dobro, dlatego nawet najmniejsze dobro, które czyni człowiek, ma ogromny sens, ogromne znaczenie. To wydarzenie ma na celu ukazanie wartości dobra i jego obecności między nami – mówił biskup. Przypomniał też, że Dzień Dobra przypada w Niedzielę Miłosierdzia, co także ma pokazać, że Bóg wkracza ze swoim dobrem w chaos świata, oraz przypomnieć, że licząc na miłosierdzie okazane przez Boga, sami powinniśmy dzielić się dobrem i miłością.

Ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej, przypomniał, że Dzień Dobra to promocja wolontariatu oraz zwrócenie uwagi na wiele pozytywnych działań, jakie są prowadzone na terenie Śląska. Mowa tu m.in. o działaniach na rzecz uchodźców z Ukrainy. – To olbrzymie dobro, jakie nieustannie się dokonuje. Chciałbym podziękować wolontariuszom, że z nami są, że to dobro przez ich ręce jest czynione. Ten dzień to także Niedziela Zmartwychwstania dla Kościołów wschodnich, dlatego we współpracy z Polskim Holdingiem Hotelowym przygotowujemy w Hotelu Katowice śniadanie dla 80 osób z Ukrainy. Będzie z nimi duchowny – zapowiedział ks. Ł. Stawarz. Podobne śniadania będą przygotowane w ośrodkach, w których przebywają uchodźcy. – Chcemy, żeby to było święto ludzi, którzy czynią dobro, tym dobrem się zajmują, ale też wszystkich rodzin. Zapraszamy rodziny z dziećmi. Ks. Łukasz modli się o dobrą, słoneczną pogodę – mówił Daniel Binda.

Wydarzenie poprowadzi para redaktorów radia eM: Agnieszka Skrzypczyk-Plaza i Sylwester Strzałkowski. Całość zgodnie z planem powinna zakończyć się o 18. Program Dnia Dobra jest dostępny w wydarzeniu na Facebooku.

Patronat nad Dniem Dobra objął abp Wiktor Skworc. Współorganizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a partnerami: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Miasto Katowice.

Region. Dzień Dobra - wydarzenie w Niedzielę Miłosierdzia   Ks. Łukasz Stawarz prezentuje puszkę, do której zbierane będą datki w czasie Dnia Dobra. Marta Sudnik-Paluch /Foto Gość

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy