Nowy numer 15/2024 Archiwum

Katowice. Powstała wypożyczalnia rowerów dla uchodźców z Ukrainy

Wypożyczalnia nazywa się "Koło na start". Powstała przy akademikach przy ul. Franciszkańskiej w Katowicach, gdzie mieszka 400 uchodźców z Ukrainy.

Pierwsza partia rowerów po serwisie, w tym: 8 rowerów dla dorosłych, 16 rowerów młodzieżowych i dziecięcych, a także 14 hulajnóg i kilka par rolek, została w tym tygodniu przewieziona do byłych akademików Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Franciszkańskiej. Przebywa w nich aktualnie ok. 400 osób z Ukrainy.

Jednoślady w podarunku

Do dwóch punktów zbiórki - w Centrum Informacji Turystycznej przy rynku i w budynku administracji Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej na os. Tysiąclecia - mieszkańcy dostarczyli dotąd 60 rowerów i hulajnóg, w tym rowery dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a także rolki, kaski, ochraniacze, pompki, światełka, dzwonki czy odzież sportową i smar. Sprzęt jest w większości używany, choć znalazł się też rower w pełni nowy, jeszcze zapakowany w karton.

Jednoślady przechodzą podstawowy serwis, który zgodził się wykonać Tomasz Śliwiński z Warsztatu 77 przy ul. Gliwickiej w Katowicach.

W stworzonej przez miasto wypożyczalni "Koło na start" podarowany sprzęt już służy zainteresowanym. Jako pierwsze z radością zaczęły z niego korzystać dzieci.

Akcja trwa

- Połowa rowerów już jest wypożyczonych - cieszy się Jarosław Lenartowski, kierownik akademików, w godzinę po dostarczeniu sprzętu na miejsce. Przyznaje, że również tego tu teraz potrzeba. - Nasi goście są już zaaklimatyzowani, starają się żyć normalnie. Lwia część organizuje sobie pracę na pół etatu, część będzie zakładała własną działalność, mamy też intensywny kurs języka polskiego dla 130 osób, organizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny. Dzieci chodzą do szkół i przedszkoli, a potem biorą udział w różnego rodzaju zajęciach. Mamy same je wymyślają. Zainicjowały nawet akcję sprzątania terenów zielonych w Ligocie - dodaje.

Kolejne rowery po przeglądzie i serwisie będą systematycznie zasilały wypożyczalnię. Jednoślady są przechowywane w budynku akademików, a dodatkowo Miejski Zarząd Ulic i Mostów zainstalował na zewnątrz stojaki rowerowe. Miasto zaprasza teraz osoby czy grupy, które mogłyby zorganizować mieszkańcom akademików wycieczki rowerowe po okolicy. Chętni proszeni są o wysyłanie zgłoszeń na adres: katoobywatel@katowice.eu.

Zbiórka wciąż trwa - jednoślady i osprzęt są przyjmowane w siedzibie administracji Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej na os. Tysiąclecia przy ul. Mieszka I budynek nr 2, w godz. od 7 do 15, od poniedziałku do piątku. Popołudniami, w godz. od 15 do 17, i w weekendy rowery można też dostarczyć do Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 13).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy