Nowy numer 39/2023 Archiwum

Katowice. Duże zainteresowanie Ukraińców Szkołą Języka i Kultury Polskiej

- Zainteresowanie zajęciami jest bardzo duże. Codziennie do szkoły spływają setki maili i zapytań o możliwość kształcenia - mówi lektorka dr Agnieszka Tambor.

Uchodźcy z Ukrainy, którzy zgłaszają się na zajęcia do Szkoły Języka i Kultury Polskiej (SJKP) Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, mają ogromną motywację do nauki języka polskiego - ocenia dr Tambor.

Szkoła kształci uchodźców z Ukrainy w kilku obszarach. Jej lektorzy prowadzą online bezpłatne lekcje z języka polskiego w podstawowym zakresie. Na zajęcia zgłosiło się już ponad 500 osób, podzielono je na 30 grup. Uczestnicy reprezentują niemal wszystkie grupy wiekowe - są dzieci, młodzież, osoby starsze, a także duża grupa matek z małymi dziećmi.

Drugą grupę słuchaczy stanowią osoby pragnące podjąć w Polsce studia. Katowicka SJKP ogłosiła nabór na bezpłatny kurs przygotowawczy do studiów dla kandydatów z Ukrainy. Zgłosiło się ponad 20 osób, utworzono już dwie dodatkowe grupy. Ten bardzo intensywny kurs - 420 godzin zajęć odbywających się przez 5 dni w tygodniu - będzie obejmował zajęcia z języka polskiego jako obcego oraz zajęcia propedeutyczne z zakresu nauk ścisłych, humanistycznych i biologiczno-przyrodniczych.

- Motywacja osób, które się do nas zgłaszają i uczestniczą w zajęciach, jest ogromna, a kieruje nimi przede wszystkim chęć podjęcia pracy zgodnej z wykształceniem i możliwościami. Te osoby doskonale zdają sobie sprawę, że bez znajomości języka polskiego ich możliwości na polskim rynku pracy - również te zarobkowe - są znacznie mniejsze - mówi dr Agnieszka Tambor.

Ze względu na ogromny napływ ukraińskich dzieci i młodzieży do polskich szkół SJKPUŚ prowadzi też szkolenia dla polonistów, a także zdalne warsztaty. Jak podkreśla dr Agnieszka Tambor, nauczanie języka polskiego jako obcego stawia zupełnie inne wymagania niż w przypadku osób, dla których to język ojczysty.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast