Katowice. Jarmark wielkanocny na rynku

Wraca jarmark - tym razem w wielkanocnej odsłonie. 1 kwietnia na katowickim rynku pojawią się wystawcy z całej Polski, ale też z Węgier i Turcji. Na jarmarku będzie można kupić barszcz ukraiński lub pierogi i tym samym wesprzeć obywateli Ukrainy.

- Wielkanoc to czas, który chcemy spędzać w gronie rodziny, przyjaciół i najbliższych osób. Jednym z miejsc, gdzie jak co roku będzie można poczuć klimat Wielkanocy oraz znaleźć wszystko, co niezbędne do udekorowania domu i stołu na święta, będzie nasz katowicki Jarmark Wielkanocny. Na stoiskach znajdziemy m.in. pisanki wykonywane różnymi technikami ludowymi, stroiki, wiosenne wianki, bukszpany, palmy, rzeźbione świece oraz koszyczki - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Wszystkich mieszkańców Katowic, a szczególnie dzieci, dla których przygotowane zostaną specjalne atrakcje zapraszam na katowicki Rynek, gdzie od 1 do 15 kwietnia będzie działał tegoroczny Jarmark Wielkanocny - dodaje.

Na najmłodszych czekać będą: karuzela, kolejka elektryczna, "mega-kura" puszczająca bańki mydlane, wyjątkowe dekoracje świąteczne, które będą składać się z ogromnych figur zajączka, pisanki, czy koszyczka, a dodatkowo foto displeje z motywami świątecznymi i wiele innych. Organizowane będą warsztaty dla dzieci, a animacje prowadzić będą chodzący królik i pisanka.

- Chcemy, by jarmark przyciągał jak najwięcej mieszkańców, dlatego wyjątkową niespodzianką w dniach 3 oraz 10 kwietnia będzie udostępniona za darmo karuzela. Ponadto w ofercie tegorocznego jarmarku będzie można znaleźć wyjątkowe upominki dla najbliższych, m.in. ceramikę z Bolesławca, malowaną ręcznie biżuterię drewnianą, drewniane zabawki, malowane obrazy oraz ozdoby z żywicy z zatopionymi w niej skarbami natury - wymienia Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji. - W związku z trwającą wojną w Ukrainie będzie można włączyć się także w pomoc dla uchodźców. Na jarmarku będzie można zakupić przygotowane przez obywateli Ukrainy barszcz ukraiński i pierogi, a pozyskane z tego tytułu środki zostaną przeznaczone na wsparcie uchodźców. Dodatkowo będzie też prowadzona zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy - mówi.

Jarmark to przede wszystkim różnorodność smaków. Będzie można tu znaleźć przysmaki na stół wielkanocny, takie jak: tradycyjne śląskie wędliny, sery, chrzan, pieczywo i słodkości, ale też produkty docenione przez konsumentów w poprzednich latach, np. oleje tłoczone na zimno, mieszanki herbat, kawy czy tureckie chałwy i baklawy. Dla smakoszy w strefie gastronomicznej czekać będą m.in. owoce w czekoladzie, aromatyczna włoska kawa, tradycyjne wielkanocne potrawy oraz ukraińskie przysmaki. Będą też nalewki i likiery.

Tegoroczny Jarmark Wielkanocny to 37 stoisk podzielonych na strefy handlową i gastronomiczną. Stoiska będą czynne od 10.00 do 19.00, a strefa gastronomiczna do  22.00 z zastrzeżeniem, że w zależności od warunków atmosferycznych godziny te mogą ulec zmianie.

« 1 »