Caritas wysyła pomoc do Ukrainy

6 tirów wypełnionych 4 tysiącami dużych paczek wysłała w ramach projektu "Paczka dla Ukrainy" Caritas Archidiecezji Katowickiej. Oprócz tego śle do Ukrainy wiele ciężarówek i busów wypełnionych środkami higienicznymi.

Daria i Marta przychodzą do pracy w wielkim magazynie Caritas w Rybniku aż trzy razy w tygodniu. – Trzeba pomóc tym biednym ludziom z Ukrainy. Właściwie, to poświęcamy nasze przygotowania do matury… Ale na to, żeby pomóc, zawsze jest czas – powiedziały nam. Są uczennicami ostatniej klasy IV LO w Rybniku.

Pierwszy magazyn, przeznaczony na potrzeby pomocy Ukraińcom, został udostępniony dla Caritas przez marszałka województwa śląskiego. Znajduje się w Katowicach przy ulicy Roździeńskiego. Drugi wielki magazyn został otwarty w Rybniku przy ul. Żorskiej.

Odjeżdżają stąd do Ukrainy tiry załadowane paczkami, w których znajdują się podstawowe produkty żywnościowe, kosmetyczne pierwszej potrzeby, oraz produkty dla najmłodszych. Taka paczka w warunkach wojennych jest poważnym wsparciem dla rodziny, do której trafia. Szacunkowy koszt jednej paczki to ok. 270 zł.

W pomoc angażuje się wielu wolontariuszy. Przychodzą nawet czasem całe klasy ze szkół, harcerze i Skauci Europy. Sortują darowane przez dobrych ludzi produkty i według listy produktów kompletują „Paczki dla Ukrainy”.

Produkty z rybnickiego magazynu Caritas zasilają też sklep „Półki dobroci” w domu parafii MB Bolesnej w Rybniku. Ukraińcy, którzy przekroczyli granicę po wybuchu wojny, płacą w nim za produkty słowem „dziękuję”.

Do 25 marca 2022 r. w ramach projektu „Paczka dla Ukrainy” z magazynów Caritas w Katowicach i Rybniku zostało wysłanych 6 tirów wypełnionych 4 tysiącami paczek. – Oprócz tego wysyłamy wiele ciężarówek i busów wypełnionych przede wszystkim środkami higienicznymi do różnych ukraińskich miast, między innymi do Żytomierza i Lwowa – mówi ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej. – We współpracy z Górnośląskim Centrum Medycznym z Ochojca wysłaliśmy też do szpitala we Lwowie potrzebny do operacji sprzęt o wartości 1 mln zł – dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..