Chorzów. Spektakl o męczeństwie bł. Jana Machy

W poniedziałek 28 marca o godz. 19 w Chorzowskim Centrum Kultury odbędzie się przedstawienie "Balsam oliwny" opowiadające o beatyfikowanym w listopadzie ubiegłego roku śląskim kapłanie i męczenniku czasów II wojny światowej.

Dramat w reżyserii Mariana Florka został osnuty wokół ostatnich dni życia ks. Jana Machy.

Ksiądz Jan Macha był organizatorem dobroczynnej akcji pod kryptonimem "Konwalia". Polegała ona na niesieniu pomocy poszkodowanym przez wojnę rodzinom na terenie Śląska. Gestapo aresztowało go wraz z dwoma współpracownikami w listopadzie 1941 r.

Pomimo starań władz kościelnych i rodziny o ułaskawienie, po kilku miesiącach przebywania w celi śmierci katowickiego więzienia przy ul. Mikołowskiej został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano krótko po północy 3 grudnia 1942 r. Ks. Macha został stracony jako członek polskiej podziemnej zbrojnej organizacji. Jednak istotą jego konspiracyjnej aktywności nie była walka, ale praca charytatywna.

Przedstawione wydarzenia relacjonowane są przez ks. Joachima Beslera, któremu w lipcu 1942 r., decyzją lokalnych władz kościelnych, powierzono obowiązki więziennego kapelana. Ks. Besler opowiada i przytacza rozmowy z ks. Janem Machą, w których podejmowane są tematy wiary, współczucia wobec nieszczęścia i odpowiedzialności za rodzinę i wiernych. Główny bohater w scenach dramatu mówi o swej gotowości na śmierć i spokojnie przyjmuje wyrok.

"Jest to sztuka o wybaczeniu, miłości, i poszanowaniu człowieka jaki by nie był i niezależnie od okoliczności. Tytuł jest wyimkiem z wiersza Tadeusza Szymy »Sierpniowa modlitwa«, który będzie prezentowany w sztuce w formie pieśni" - zapowiadają twórcy spektaklu.

Więcej informacji i rezerwacja biletów pod tel.32 349 78 84

« 1 »