Województwo śląskie. Prawie 8 tys. dzieci z Ukrainy w szkołach i przedszkolach

Już 7967 dzieci uchodźców z Ukrainy zostało przyjętych do 21 marca do szkół i przedszkoli w województwie śląskim.

Poinformowało o tym Kuratorium Oświaty w Katowicach. Do 538 przedszkoli chodzi już 1395 dzieci z Ukrainy. Do 850 szkół podstawowych zostało przyjętych 5933 dzieci, a do 187 szkół ponadpodstawowych 639 nastolatków.

W Tychach od 24 lutego do 21 marca do szkół publicznych zapisano już 414 dzieci z Ukrainy, w tym 343 uczniów do szkół podstawowych i 71 uczniów do szkół ponadpodstawowych. 89 dzieci przyjęły tyskie publiczne przedszkola.

W poniedziałek w tyskich szkołach podstawowych uruchomiono 6 kolejnych oddziałów przygotowawczych - czyli odrębnych klas dla dzieci nieznających w ogóle polskiego. W sumie jest ich już 9. Powstają dwa kolejne - dla dzieci z klas I-III oraz licealistów.

Oddział przygotowawczy w Zespole Szkół nr 1 w Tychach liczy 25 uczniów z Ukrainy. - Chcemy, by poczuli się w naszej szkole bezpiecznie i dobrze. Przyjechali do nas z różnych miast: Lwowa, Kijowa, Charkowa, Mariupola. Zostali brutalnie wyrwani ze swojego dotychczasowego życia, dlatego chcemy im pomóc odnaleźć się w tej trudnej sytuacji, dać namiastkę normalności. Przygotowaliśmy dla nich specjalne uroczyste powitanie i koncert - powiedziała dyrektor ZS nr 1 Grażyna Jurek.

Aby nowi uczniowie jak najszybciej mogli opanować język polski, będą mieli aż 9 godzin nauki tego języka tygodniowo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..