Katowice. Dodatkowe stanowiska przyjmowania wniosków o PESEL

W Urzędzie Stanu Cywilnego obywatele Ukrainy mogą ubiegać się o nadanie numeru PESEL. O utworzeniu nowych miejsc obsługi poinformował prezydent miasta Marcin Krupa.

Punkt przyjmowania wniosków o PESEL został przeniesiony do budynku USC w pobliżu katowickiego Placu Wolności (wejście od ul. Matejki) w piątek. Wcześniej w mieście działały stanowiska w przygotowanych przez samorząd dwóch punktach – w Biurze Obsługi Mieszkańców przy Rynku 1 i specjalnie przygotowanym punkcie przy ul. Pocztowej. Obsługę rozpoczęto w piątek w godzinach pracy urzędu. Dodatkowo punkt w USC działał w sobotę i niedzielę, w godzinach od 9. do 13.

W niedzielę o zwiększeniu przepustowości miejsca poinformował w twitterowym wpisie prezydent Krupa. „Dodatkowe stanowiska w punkcie przyjmowania wniosków o nadanie numeru PESEL pozwolą nam obsłużyć więcej Ukraińców, którzy po najeździe wojsk rosyjskich byli zmuszeni opuścić kraj. Dziękuję wojewodzie śląskiemu za pomoc i szybkie działanie w tym zakresie” – wskazał Krupa.

W pierwszych dniach zainteresowanie Ukraińców uzyskaniem numeru PESEL w Katowicach było spore, przed punktami przyjmowanie wniosków ustawiały się kolejki. Pierwszego dnia katowiccy urzędnicy przyjęli 246 wniosków (w całym 2021 r. łącznie w Katowicach wydano 2450 numerów PESEL), a w punkcie fotograficznym znajdującym się obok urzędu wykonano 625 zdjęć.

 

« 1 »