Transformacja górnictwa: wniosek do Komisji Europejskiej zostanie skorygowany

Wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie wsparcia dla polskiego górnictwa węgla kamiennego będzie skorygowany. Przyczyną jest zmiana podejścia do węgla i bezpieczeństwa energetycznego w Europie z powodu agresji Rosji na Ukrainę.

Pyzik potwierdził potrzebę korekt wniosku notyfikacyjnego. Uściślił, że takie korekty będą wprowadzone w toku negocjacji z Komisją Europejską. - Jeśli chodzi o harmonogram (działań w górnictwie, zawarty w umowie społecznej - PAP), nic nie zmienia się z naszej strony - zaznaczył. Zapewnił, że umowa społeczna z maja ub. roku jest aktualna „w każdym aspekcie” - nie tylko w kwestiach harmonogramu, ale i płacowych oraz wynikających z prawa pracy.

- Głównym beneficjentem transformacji energetycznej musi być strona społeczna. To wszystko jest przecież robione dla ludzi - mówił Pyzik. Podkreślił jednocześnie, że polski rząd odpowiada za bezpieczeństwo - nie tylko energetyczne - wszystkich obywateli Polski.

- Sytuacja na Ukrainie ma bardzo istotny wpływ na nasze bezpieczeństwo energetyczne. W związku z czym rząd podejmuje działania idące w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa w rozumieniu prądu w każdym gniazdku - dostępnego nie tylko fizycznie, ale i cenowo dla każdego obywatela; i przede wszystkim prądu, który jest polskiej produkcji, bo to jest podstawa polskiej suwerenności - stwierdził.

- Bezpieczeństwa energetycznego będziemy bronili, jak suwerenności - zadeklarował wiceminister.

Odpowiadając na pytanie na oczekiwane od KE propozycje nowego podejścia do polityki klimatycznej, uwzględniające sytuację po wybuchu wojny Pyzik wskazał, że na razie taki sygnał nie nadchodzi. - W związku z czym państwo polskie pracuje nad takim sygnałem w drugą stronę - zasygnalizował.

Dopytywany o szczegóły takiego sygnału pełnomocnik rządu zaapelował o cierpliwość. - Pani minister (klimatu i środowiska Anna) Moskwa, pan minister (wiceminister klimatu i środowiska Piotr) Dziadzio to jest zespół, który przygotowuje ten ruch i mam nadzieję, że on szybko nastąpi - dodał Pyzik.

Kolorz poinformował też o podpisaniu w piątek jednego z pierwszych aneksów do umowy społecznej, dotyczącego kosztów wynagrodzeń. - W umowie społecznej mieliśmy zapisane wskaźniki wynagrodzeń, które generalnie rzecz biorąc powodowałyby bardzo głęboki spadek płacy realnej. Dzisiaj tak to uregulowaliśmy, że przynajmniej ten spadek płacy realnej nie nastąpi; wskaźnik wynagrodzeń jest oparty o poziom inflacji - uściślił.

Wiceszef KE odpowiedzialny za Zielony Ład Frans Timmermans ogłosił ostatnio, że kraje planujące spalanie węgla jako alternatywy dla rosyjskiego gazu, mogą to robić zgodnie z celami klimatycznymi UE.

Wskazując m.in. na Polskę Timmermans tłumaczył, że niektóre kraje planowały odejście od węgla, tymczasowe wykorzystanie gazu ziemnego, a następnie przejście na odnawialne źródła energii. Jeśli pozostaną dłużej przy węglu, by bezpośrednio przejść na źródła odnawialne, to nadal mogą mieścić się w parametrach polityki klimatycznej - wyjaśniał komisarz.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..