Nowy numer 09/2024 Archiwum

Tychy. Miasto przypomina mieszkańcom o wsparciu dla przyjmujących uchodźców

"Można już pobrać i złożyć wniosek o pomoc finansową na zakwaterowanie oraz wyżywienie dla uchodźców, którzy uciekli ze swojego kraju przed wojną" - zwracają uwagę urzędnicy.

 Kwota wsparcia to 40 zł za osobę na dzień. To pomoc, którą gwarantuje Ustawa z 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego Państwa. Jak przypominają urzędnicy, kwota wsparcia przysługuje przede wszystkim osobom prywatnym, które zdecydowały się udzielić gościny uchodźcom z Ukrainy, zapewniając im zakwaterowanie i wyżywienie. "Świadczenie pieniężne z tego tytułu może być przyznane nie dłużej niż za okres 60 dni i jest wypłacane od momentu zakwaterowania danej osoby" - przypominają przedstawiciele tyskiego magistratu.

Co ważne, w komunikacie przypomniano, że "gmina może uzależnić przyznanie lub wypłatę świadczenia od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia. Świadczenie nie przysługuje, jeżeli warunki zakwaterowania i wyżywienia zagrażają życiu i zdrowiu ludzi, lub gdy we wniosku we wniosku podano nieprawdę".

Przepisy ustawy przewidują również szereg wykluczeń. Dofinansowanie nie przysługuje m.in., gdy obywatel Ukrainy posiada zezwolenie na pobyt stały lub status uchodźcy. Pozostałe warunki są szczegółowo przedstawione na stronie UM Tychy.

Tychy. Miasto przypomina mieszkańcom o wsparciu dla przyjmujących uchodźców  
« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy