Nowy numer 15/2024 Archiwum

Chorzów. Specjalny punkt obsługi uchodźców już działa

W mieście ruszył punkt rejestracji i nadawania numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Biuro zorganizowano w pawilonie C pod estakadą na chorzowskim rynku. Dotychczas w tym miejscu działał punkt rejestracji pojazdów.

Lokalizacja punktu sprawia, że chętni nie muszą szukać odpowiedniego miejsca w budynku urzędu. Trzy dedykowane wyłącznie dla Ukraińców stanowiska są dostępne w godzinach pracy urzędu. Jednocześnie usługa rejestracji pojazdów tymczasowo będzie realizowana dla mieszkańców tylko w głównym gmachu Urzędu Miasta.

Wniosek o nadanie numeru PESEL jest dostępny na stronie internetowej w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Cyfryzacji. Można go także wypełnić na miejscu, w chorzowskim punkcie. Do wniosku należy dołączyć szereg dokumentów, przypominają urzędnicy. - Specjalny wniosek o nadanie numeru PESEL, zdjęcie biometryczne zgodnie z wymogami ustawy o dowodach osobistych, dokument tożsamości: paszporty zagraniczne, Karta Polaka, paszporty wewnętrzne, dowody osobiste ukraińskie. W przypadku osób małoletnich dopuszczany jest akt urodzenia - wymienia Małgorzata Gołąb, kierownik referatu ewidencji ludności i dowodów osobistych Urzędu Miasta Chorzów. 

Osoby, które nie posiadają żadnego dokumentu tożsamości, na miejscu wypisują oświadczenie, w którym potwierdzają swoje dane osobowe. Dodatkowo Urząd Miasta zapewnił zakład fotograficzny, w którym uchodźcy mogą bezpłatnie zrobić sobie zdjęcie. Punkt zlokalizowany jest przy ul. Jagiellońskiej 1.

Wszyscy pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich zostali specjalnie na tę okoliczność przeszkoleni. Każdy otrzymał tabelę do transkrypcji języka ukraińskiego, która ma służyć pomocą w kontaktach. Wizyty nie wymagają wcześniejszego umówienia się. Jeżeli okaże się, że liczba zainteresowanych numerem PESEL jest duża, niewykluczone, że punkt będzie działał także w soboty. Jednocześnie przedstawiciele urzędu zwracają się z apelem: poszukiwani są wolontariusze, którzy pomogą usprawnić pracę punktu. Osoby znające język polski i ukraiński mogą zgłaszać chęć pomocy na adres: pr@chorzow.eu.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy