Nowy numer 15/2024 Archiwum

Ks. Stawarz: Caritas zbiera paczki dla Ukrainy i tworzy listę chętnych do przyjęcia uchodźców

Caritas Archidiecezji Katowickiej, za pośrednictwem proboszczów poszczególnych parafii, tworzy listę adresów osób chętnych do przyjęcia uchodźców. Rozpoczęła się też akcja "Paczka dla Ukrainy". Mówił o tym w Radiu eM ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Ks. Łukasz Stawarz: Caritas zbiera paczki dla Ukrainy i tworzy listę chętnych do przyjęcia uchodźców
Radio eM

Jak wyjaśnił ks. Łukasz Stawarz, na niedawnym spotkaniu księży dziekanów z abp. Wiktorem Skorcem i wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem zapadła decyzja o udostępnieniu domów katechetycznych i mieszkań prywatnych osób dla uchodźców z objętej wojną Ukrainy. Proboszczowie zbierają dane od parafian chcących przyjąć takie osoby. Należy podać swoje personalia, adres, numer telefonu, informację o liczbie udostępnionych pomieszczeń i liczbie osób, które mogą w nich zamieszkać, a także o położeniu mieszkania w bloku  lub domku. Takie listy są przekazywane do Urzędu Wojewódzkiego, który będzie mógł nimi dysponować po wejściu w życie tzw. specustawy.

– Od samego początku ściśle współpracujemy ze sztabem kryzysowym woj. śląskiego. Na samym początku oddaliśmy do dyspozycji ok. 300 miejsc zbiorowego zakwaterowania w ośrodkach Caritas i domach rekolekcyjnych ­– powiedział dyrektor Caritas. Dodał, że obecnie wszystkie te miejsca są zajęte. W siedzibie Caritas w Katowicach działa też punkt recepcyjny, w którym uchodźcy mogą spędzić krótki czas i odpocząć.

Ks. Łukasz Stawarz przypomniał też, że Caritas w Polsce prowadzi akcję „Paczka dla Ukrainy”, w ramach której każdy chętny może spakować do kartonu produkty, które mają pozwolić rodzinie na przeżycie tygodnia. Lista 35 produktów i zasady pakowania paczek są dostępne na stronach internetowych Caritas Archidiecezji Katowickiej oraz Caritas Polska. Zebrane paczki będą potem przewiezione na Ukrainę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy