W czwartek w siedzibie Kurii Metropolitalnej odbyło się spotkanie pracowników kurialnych i instytucji diecezjalnych. Głównym tematem posiedzenia było sprawa pomocy dla uchodźców z Ukrainy.
Spotkanie rozpoczęło się od relacji ks. Łukasza Stawarza, dyrektora katowickiej Caritas, który przedstawił aktualne działania związane z pomocą uchodźcom wojennym z Ukrainy. – W domach rekolekcyjnych, a także w naszych ośrodkach przygotowaliśmy ponad 270 miejsc. Od osób prywatnych otrzymaliśmy około 100 zgłoszeń o gotowości przyjęcia Ukraińców. Rozlokowaniem konkretnych osób zajmuje się Urząd Wojewódzki, z którym na bieżąco współpracujemy – mówił ks. Stawarz. Dyrektor wspomniał także o dwóch magazynach w Katowicach i Rybniku, do których przekazywane są dary i paczki dla uchodźców.
W pomoc uciekającym przed wojną od samego początku zaangażowane jest Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne. – Przygotowaliśmy prawie 60 miejsc noclegowych, chociaż poprzedniej nocy ta liczba wyniosła 70 – tłumaczy ks. Marek Panek, rektor WŚSD. W prace związane z ciągłym przepływem ludzi włączają się klerycy. – Sytuacja, w której się znaleźliśmy, na pewno wpływa na codzienne życie wspólnoty seminaryjnej, ale jestem przekonany, że kontakt z uchodźcami, których nazywamy i traktujemy jak gości, to także cenny i ważny element formacyjny – dodaje rektor.
Abp Skworc przypomniał o swoim apelu o rozważenie udostępnienia struktur parafialnych na potrzeby uchodźców. Jednocześnie ostateczna decyzja co do formy pomocy pozostawiona jest proboszczom.
Abp koadiutor Adrian Galbas wspomniał o sytuacjach, które już pojawiają się wśród ludzi. – Trzeba brać pod uwagę, że nasze działanie jest długofalowe. Czas może generować różne konflikty między gospodarzami i „gośćmi”. Trzeba działać z sercem, ale bez utraty rozumu. Serce nie może zastąpić głowy – powiedział.
W związku z zapewnieniem opieki duszpasterskiej nad przybywającymi Ukraińcami w ramach stałego konfesjonału w katedrze Chrystusa Króla raz w tygodniu będzie posługiwał pochodzący z Ukrainy ks. Wolodymyr Lytvyniv, od 4 lat posługujący na Śląsku wspólnocie grekokatolickiej.
Abp Skworc poinformował, że tegoroczna jałmużna postna księży będzie przekazana na dofinansowanie pięciu parafii archidiecezji lwowskiej, w których posługują kapłani archidiecezji katowickiej. Szczegóły zostaną przesłane księżom w najbliższym czasie.
W dalszej części spotkania omawiano inne bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem poszczególnych instytucji naszego lokalnego Kościoła i planowanych wydarzeń.