Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Archidiecezja. Finał Olimpiady Teologii Katolickiej

W gmachu Wydziału Teologicznego w Katowicach odbył się diecezjalny finał Olimpiady Teologii Katolickiej. Wzięło w nim udział 49 uczniów z 36 szkół ponadpodstawowych naszej archidiecezji. Zwycięzcom nagrody wręczył abp Wiktor Skworc.

Finaliści diecezjalni zostali wyłonieni spośród 314 uczestników, którzy wzięli udział w etapie szkolnym Olimpiady (to o 82 osoby więcej niż w ubiegłym roku).

Tegoroczna edycja olimpiady odbywała się pod hasłem: „Oblicza miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła”. Uczestnicy finału diecezjalnego rozwiązywali test, składający się z 34 pytań, w którym mogli zdobyć 52 punkty.

- Finaliści mieli okazję uczestniczyć także w projekcji filmu o bł. ks. Janie Masze: „Bez jednego drzewa las lasem zostanie”. Nowy błogosławiony jest przykładem realizowania miłosierdzia w posłudze Kościoła. Następnie finaliści uczestniczyli we Mszy Świętej w kaplicy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego - tłumaczy ks. Robert Kaczmarek z Wydziału Katechetycznego katowickiej Kurii Metropolitalnej, odpowiedzialny za przeprowadzenie etapu diecezjalnego.

W ogłoszeniu wyników olimpiady uczestniczył abp Skworc. Nawiązując do tematu konkursowych zmagań przypomniał praktyczne zaangażowanie Kościoła w dzieła miłosierdzia na przestrzeni ostatnich dekad począwszy od 1945, kiedy na katowickim Dworcu działa Misja Dworcowa pomagająca repatriantom ze Wschodu dostać się do nowych miejsc pobytu, a także pomoc Kościoła niemieckiego Polakom w czasie stanu wojennego. - Wzorem naszego nowego błogosławionego ks. Jana Franciszka Machy zachęcam was do zaangażowania się w wolontariat i dzieła miłosierdzia. To wyzwanie i zadanie szczególnie w tym czasie, kiedy przeżywamy dramat wojny na Ukrainie i przyjmujemy uchodźców wojennych - powiedział do młodych.

Metropolita katowicki osobiście wręczył nagrody zwycięzcom, którymi zostali:

  • I miejsce – Łucja MIROSŁAW z Zespołu Szkół nr 6 im. króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju (katecheta: ks. Tomasz Kasperowicz),
  • II miejsce – Aleksandra LISZKA z I Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego w Tychach (katecheta: ks. Piotr Nadrowski),
  • III miejsce – Bartłomiej NOGA z Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Zbigniewa Religi w Miedźnej (katechetka: Urszula Urbańczyk).

Zwycięzcy I i II miejsca będą reprezentować archidiecezję katowicką podczas finału ogólnopolskiego Olimpiady, który odbędzie się w tym roku w Płocku w dniach 31 marca – 2 kwietnia 2022 r.

 

      

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy