Katowice. Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich (zapowiedź)

4 marca, w pierwszy piątek tegorocznego Wielkiego Postu, Kościół w Polsce po raz kolejny będzie obchodzić dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. W ten dzień włącza się także archidiecezja katowicka.

W archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 17.15 pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca zostanie odprawiona Droga Krzyżowa, połączona z modlitwą wynagradzającą za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich. Wezmą w niej udział biskupi, duchowni posługujący w kurii i instytucjach diecezjalnych.

Metropolita katowicki skierował do wszystkich księży archidiecezji komunikat, w którym w imię "wspólnoty ze zranionymi" zachęca do włączenia się w modlitwę poprzez udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, odprawianej w tym dniu w każdej parafii, a także poprzez indywidualny post i akty pokuty.

Arcybiskup Skworc przesłał również księżom komunikat prymasa Polski i przygotowane na ten dzień materiały duszpasterskie, w tym, między innymi, tekst rozważań Drogi Krzyżowej. Materiały opracowane przez Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży należy wykorzystać w ramach dnia modlitwy i pokuty w parafiach archidiecezji.

- Dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego ma charakter wynagradzający i przebłagalny. Jako Kościół jesteśmy żywym organizmem i zdajemy sobie sprawę z tego, że gdy cierpi jeden członek tego organizmu, w rzeczywistości cierpi cały Kościół. Chcemy otoczyć modlitwą osoby skrzywdzone, a także ich rodziny. Do podobnych sytuacji nigdy nie powinno było dojść. Każdy przypadek to o jeden przypadek za dużo - mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej i szef "Gościa Katowickiego".

W tym roku Kościół w Polsce po raz 6. będzie przeżywał dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Ta duszpasterska inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski, ustanowiona w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, służy kształtowaniu sumień i wrażliwości oraz stanowi pomoc do duchowego towarzyszenia osobom, które zostały zranione i zmagają się z bolesnymi konsekwencjami wyrządzonej krzywdy.

Katowice. Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich (zapowiedź)

« 1 »