Nowy numer 20/2024 Archiwum

Rybnik. Zjednoczeni w modlitwie o pokój

Bazylika św. Antoniego w środowy wieczór wypełniła się rybniczanami, którzy modlili się o pokój w Ukrainie i o nawrócenie dla Rosji.

Inicjatywa wspólnej modlitwy o pokój zrodziła się w rybnickiej Wspólnocie Jezusa Miłosiernego jako odpowiedź na apel papieża Franciszka, aby Środa Popielcowa stała się dniem modlitwy i postu w intencji Ukrainy. Pomysł podchwycił ks. Marek Bernacki, proboszcz rybnickiej bazyliki św. Antoniego, która jest centralnym punktem miasta, a tuż przy niej swoją siedzibę ma 28. Dzielnica - organizacja pozarządowa niosąca pomoc obcokrajowcom, przede wszystkim obywatelom Ukrainy mieszkającym na terenie Rybnika.

"Wierzę, że nasze wspólne wołanie do Boga może uczynić cuda! Każdemu z nas leży na sercu sytuacja na Ukrainie. Wielu z nas jest zaangażowanych w praktyczna pomoc, czyny miłości, gotowość do przyjęcia uchodźców, transport, dostarczanie potrzebnych środków medycznych, spożywczych, życiowych. STAŃMY RAZEM! We wspólnym wołaniu do naszego Ojca!" - zachęcali członkowie Wspólnoty Jezusa Miłosiernego na Facebooku. "Razem" oznaczało także ekumenicznie - do modlitwy zaproszeni byli członkowie wszystkich rybnickich Kościołów, niezależnie od denominacji.

Modlitwę poprowadzili więc wspólnie ks. Adrian Chojnicki, wikary z Chwałowic i pasterz Wspólnoty Jezusa Miłosiernego, oraz Wojciech Walaszczyk, pastor z Centrum Chrześcijańskiego "Winnica" w Rybniku. Spotkanie rozpoczęło się od odczytania fragmentu Ewangelii św. Jana, w którym Jezus zwraca się do uczniów słowami: "Pokój wam". Po nim popłynęła żarliwa modlitwa. "Ogłaszamy pokój nad Ukrainą, wzywamy Twojej świętej interwencji. Niech wszelki mur nieprzyjaźni runie w imię Jezusa Chrystusa" - wołali wspólnie. Przejmującym momentem była modlitwa za Rosję - wszyscy uczestnicy wyciągnęli swoje ręce w stronę Wschodu i prosili, aby "synowie wrócili do Ojca". Spotkanie zakończyło się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz".

"Niech ta modlitwa trwa nie tylko dziś, ale przez cały czas" - przypomniał na koniec ks. Bernacki i zachęcił do wspierania uchodźców, którzy licznie docierają już do Rybnika, poprzez zaangażowanie finansowe i pomoc rzeczową. Rybnickie parafie włączają się w działania charytatywne - bazylika zadeklarowała udostępnienie domu parafialnego, w Chwałowicach przygotowano 50 miejsc noclegowych, również w innych parafiach prowadzone są zbiórki i inne działania pomocowe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy