Katowice. Kolejny sezon rowerów miejskich

Trwają przygotowania do rozpoczęcia kolejnego sezonu rowerowego w Katowicach. System wypożyczalni miejskich wystartuje 1 kwietnia i będzie działał do 1 listopada. Do dyspozycji mieszkańców oddana zostanie rekordowa liczba stacji i rowerów.

Systemy rowerów miejskich funkcjonujące w dużych miastach na całym świecie cieszą się ogromną popularnością. Mieszkańcy korzystają z nich do codziennego poruszania się po mieście oraz w celach rekreacyjnych. Nie inaczej jest w Katowicach, gdzie co roku z miejskich jednośladów korzysta coraz więcej osób.

- Katowice to miasto przyjazne rowerzystom. Inwestujemy znaczne pieniądze w rozbudowę infrastruktury rowerowej. Od 2015 r. powstało 36 km nowych dróg rowerowych za niemal 29 mln zł. Równie istotną częścią tej infrastruktury jest sieć wypożyczalni rowerów miejskich, którą systematycznie rozbudowujemy. W 2015 r. testowo uruchomiliśmy 3 stacje, w roku 2019 było ich już 76, w 2020 - 83, a w 2021 r. do dyspozycji mieszkańców było ich 107. W tym roku docelowo mieszkańcy będą mogli korzystać ze 125 stacji oferujących ponad 1000 rowerów. Ale na tym oczywiście nie poprzestaniemy, w kolejnych latach zakładamy dalsze zagęszczanie i rozszerzanie tej sieci - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rowery miejskie są w Katowicach środkami transportu indywidualnego, a w ostatnich latach stały się dla tysięcy osób alternatywą dla transportu publicznego. Prowadzenie systemu wypożyczalni rowerów miejskich, podobnie jak w latach ubiegłych, zostało powierzone spółce PKM Katowice. Dzięki większej liczbie stacji wypożyczania rowerów miejskich rośnie także liczba osób korzystających z tego systemu. W ubiegłym roku zarejestrowało się 9 936 nowych użytkowników rowerów miejskich (ponad 1 tys. więcej niż rok wcześniej), a ich ogólna liczba to obecnie ponad 82 tys. osób. Najpopularniejszą spośród katowickich stacji rowerowych od kilku lat jest ta zlokalizowana na rynku (w ostatnim sezonie obsłużyła ponad 10 tys. wypożyczeń), a także punkty położone przy dworcu PKP, na pl. Wolności, w pobliżu kościoła Mariackiego oraz w Dolinie Trzech Stawów.

Sieć rowerów miejskich będzie dostępna dla mieszkańców od 1 kwietnia do 1 listopada. Od 1 kwietnia do dyspozycji mieszkańców zostaną oddane stacje w lokalizacjach znanych z poprzedniego sezonu (będą to 93 stacje w pełni finansowane przez miasto oraz tzw. stacje partnerskie). - Ze względu na techniczne możliwości operatora sieci zdecydowaliśmy się, podobnie jak w latach poprzednich, na rozwój systemu w trakcie sezonu. Na przełomie wiosny i lata system powiększy się on o 18 stacji w nowych lokalizacjach - wyjaśnia Paweł Sucheta, zastępca naczelnika Wydziału Transportu UM.

« 1 »