Nowy numer 22/2023 Archiwum

Najsłodsza ofiara

O życiu s. Dulcissimy Hoffmann opowiada jej przyjaciółka i opiekunka s. Lazaria Stephanik – tak skonstruowana jest nowa książka o śląskiej kandydatce na ołtarze.

Czesław Ryszka napisał „Najsłodszą ofiarę” w formie wywiadu z s. Lazarią. To ta siostra przekazała potomnym najwięcej wiadomości o Dulcissimie. Była świadkiem, jak w klasztorze w Brzeziu (teraz to część Raciborza) Dulcissima mistycznie uczestniczy w drodze krzyżowej Jezusa i jak rozmawia przez sen ze św. Teresą od Dzieciątka Jezus. Słyszała wtedy tylko odpowiedzi swojej współsiostry, ale i to robiło ogromne wrażenie. Widziała, jak Bóg z mocą wysłuchuje próśb i ofiar Dulcissimy, m.in. jak setki ludzi opowiadają, że za jej wstawiennictwem zostali uzdrowieni. Doświadczała wstawiennictwa przyjaciółki także sama, zarówno za jej życia, jak i po śmierci.

W czasie głodu po wojnie Lazaria nie miała czym nakarmić dziewczyn ze szkoły i nowicjatu w Brzeziu. W desperacji zawołała w kaplicy: „Dulcissimo, przecież obiecałaś, że będziesz się nami opiekować, a ja nie mam tym dzieciom co dać jeść!”. „W tym momencie ktoś zadzwonił do drzwi. Pomagająca siostrom pani Gertruda Twardowska otworzyła. Przed drzwiami stał nieznany mężczyzna, trzymając w rękach ogromne bochny chleba. »Miałem to tu oddać« – powiedział. Ona wzięła chleby i pobiegła po siostrę Lazarię. Potem obydwie wyszły na ganek, rozglądały się – nikogo nie było. Obcy jakby się pod ziemię zapadł”.

W książce wrażenie robią relacje Lazarii o mistycznych stanach Dulcissimy czy o jej śmierci. „Po obiedzie dodała: »Czy nie widzisz Anioła Stróża? Nie chcesz mi tylko powiedzieć, że go widzisz. Zobacz, on stoi tu, za zasłoną łóżka, pokazał mi już piękną drogę, jest tak piękna«. Trochę później powiedziała nagle: »Już rozmawiałam z Mamą. Idę do domu«. Gdy odparłam: »Tobie nie wolno jeszcze umrzeć«, odpowiedziała tak, żeby tego nikt nie słyszał: »Bądź cicho«. Potem modliła się głośno aż do północy, jak to zwykle czyniła. Dała mi obietnicę: »Będę tobie i Zgromadzeniu pomagać tam, z góry, jak św. Teresa, bo inaczej byłabym nieszczęśliwa, gdybym nie mogła na ziemi sprawiać małych przyjemności tym, których kocham«”.

Setki ludzi świeckich świadczą, że ta obietnica Dulcissimy wciąż realizuje się także w ich życiu. Zaletą książki jest też to, że można dowiedzieć się z niej więcej o s. Lazarii, która również była fascynującą postacią.

Czesław Ryszka, „Najsłodsza ofiara”, Fundacja „Misericordia” 2022. Można ją zamówić u sióstr Maryi Niepokalanej w Raciborzu-Brzeziu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast