Nagrobki dwóch żołnierzy wyklętych zostaną poświęcone 1 marca

Poświęcenie nagrobków dwóch śląskich żołnierzy niezłomnych i apel pamięci z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego, a także Msza św. i koncert w kościele Mariackim są w programie obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Katowicach.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński ("Pług", "Ludwik") i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Główne uroczystości w Katowicach odbędą się 1 marca (wtorek) o godz. 11 w kwaterze Żołnierzy Niezłomnych na cmentarzu komunalnym w Katowicach (ul. Murckowska 9). W programie: uroczyste wciągnięcie flagi narodowej na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego, wspomnienie Franciszka Skrobola (1921-1946) oraz Józefa Wawrzyńczyka (1922-1946), poświęcenie nowych nagrobków śląskich żołnierzy niezłomnych oraz wojskowy apel pamięci z udziałem kompanii honorowej 34 Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu.

Tego samego dnia w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (pl. ks. E. Szramka 1 w Katowicach) zostanie odprawiona Msza św. o godz. 18.30 w intencji wszystkich bohaterów podziemia niepodległościowego. Przed Eucharystią o godz. 17.45 odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Mieszanego "Ogniwo".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..