Nowy numer 09/2024 Archiwum

Katowice. Pracownicy i studenci wspomniali ks. prof. Wincentego Myszora

Piąta rocznica śmierci pierwszego dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przypadła 19 lutego. W jego intencji była sprawowana Msza św. w krypcie katedry.

O wartości ludzkiej pamięci i wspomnień mówił w homilii dziekan ks. prof. Jacek Kempa. Wydział Teologiczny UŚ wspomniał w czasie Mszy św. w kościele akademickim swojego założyciela i pierwszego dziekana ks. prof. Myszora w piątą rocznicę jego śmierci. Liturgii przewodniczył abp senior Damian Zimoń, pierwszy kanclerz wydziału. Mszę św. koncelebrowali księża wykładowcy w obecności świeckich pracowników.

Wincenty Myszor urodził się 22 maja 1941 r. w Chełmie Śląskim. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Herberta Bednorza 6 czerwca 1965 r. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. W 1998 r. abp Zimoń zlecił mu przygotowanie i organizację Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Zatrudniony na uniwersytecie w Katowicach (w 2001 r.) na stanowisku profesora nadzwyczajnego w roku akademickim 2000/2001 był dziekanem organizatorem, a w latach 2001-2008 - dziekanem Wydziału Teologicznego UŚ. Jest jednym z laureatów nagrody Lux ex Silesia, którą otrzymał 13 października 2013 r., podczas Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego w katowickiej katedrze. Zmarł po długotrwałej i bolesnej chorobie 19 lutego 2017 r. w Katowicach.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy