Śląskie. Służby zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów; mogła miesięcznie produkować kilka milionów papierosów

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami śląskiej KAS rozbili grupę przestępczą oraz zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów, w której miesięcznie można było wyprodukować kilka milionów papierosów. Do sprawy zatrzymano siedem osób.

Rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz poinformowała, że śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci z rzeszowskiego CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego, pod nadzorem podkarpackiej Prokuratury Krajowej.

Śledczy od kilku miesięcy pracowali nad sprawą nielegalnej fabryki papierosów. "Zebrane przez nich informacje doprowadziły do prywatnej posesji znajdującej się na terenie powiatu częstochowskiego w województwie śląskim" - podkreśliła podinsp. Iwona Jurkiewicz.

"Jak ustalono fabryka działała nieregularnie, tylko co pewien czas dochodziło w niej do wytwarzania papierosów. Funkcjonariusze weszli do hali w momencie rozpoczęcia nielegalnej produkcji. Na miejscu w kilku wygłuszonych i wentylowanych pomieszczeniach ukryta była kompletna linia służąca do produkcji nielegalnych papierosów pakowanych w pudełkach typu "pizza" - tłumaczyła policjantka.

Wskazała, że na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli maszyny do produkcji papierosów, kompresory, agregat prądotwórczy oraz papierosy, tytoń i niezbędne do produkcji papierosów komponenty, m.in. filtry i bibuły. "Przejęty towar wstępnie oszacowano na kwotę około miliona złotych" - przekazała dodając, że podczas akcji działań zatrzymano siedmiu mężczyzn - trzech obywateli Ukrainy i czterech Polaków, w wieku od 36 do 57 lat.

Śląskie. Służby zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów; mogła miesięcznie produkować kilka milionów papierosów   Nielegalne papierosy były pakowane w pudełkach typu „pizza”

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. "Prokurator zarzucił zatrzymanym m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytworzenie na uprzednio przygotowanej i zainstalowanej linii produkcyjnej wyrobów tytoniowych, bez wymaganego wpisu do rejestru producentów i bez przeprowadzenia urzędowego sprawdzenia kwalifikowane jako przestępstwa karnoskarbowe" - podał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

"Na wniosek prokuratora wobec sześciu podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu oraz poręczenia majątkowego w kwocie 10 tysięcy złotych" - podkreśliła PK.

Za zarzucane czyny podejrzanym może grozić do 10 lat więzienia.

 

 

« 1 »