Region. Karta ŚKUP - aplikacja zamiast karty?

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przeprowadziła sondę dotyczącą modernizacji karty ŚKUP. Zdecydowana większość pasażerów opowiedziała się za aplikacją mobilną.

Zapytano, czy po modernizacji korzystający ze Śląskiej Karty Usług Publicznych wybiorą jego nową wersję w aplikacji, czy na tradycyjnej karcie. 70 proc. uczestników opowiedziało się za aplikacją. W sondzie oddano ok. 2,4 tys. głosów. Większość, bo ok. 70,5 proc. głosujących, odpowiedziała, że po wprowadzeniu tych zmian korzystaliby z mobilnej aplikacji zamiast z fizycznej wersji karty ŚKUP. Natomiast przy tradycyjnej wersji karty chciałoby pozostać ok. 27,3 proc. wypowiadających się. Tylko 2,2 proc. nie miało zdania.

Aplikacja ma być głównym elementem systemu online, który ma zacząć działać w III kwartale. Nie oznacza to, że plastikowa karta zostanie zastąpiona przez wirtualną. Metropolia chciała jednak poprzez sondę dowiedzieć się, ile osób zdecyduje się przejść na aplikację, a ile pozostanie przy fizycznej karcie.

Od dawna trwały przymiarki do modernizacji ŚKUP. Przetarg na wykonanie modyfikacji rozwiązania GZM ogłosiła w grudniu 2020 roku. W połowie ub. roku rozstrzygnęła postępowanie, wybierając jedyną ofertę dotychczasowego wykonawcy - Asseco - za 122,8 mln zł brutto.

Zmodernizowany system ma działać online, co przyspieszy zapisywanie transakcji. W nowej odsłonie karta będzie jednym z identyfikatorów danych, a nie ich nośnikiem. Dzięki tej zmianie będzie można korzystać z systemu bez potrzeby używania karty, za pośrednictwem mobilnej aplikacji.

Bilety kupione online będą aktywowane natychmiast. Nie będzie już potrzeby przykładania karty do kasownika w pojeździe, aby zaktualizować jej stan. Same karty nie znikną z obiegu - dalej będą dostępne dla pasażerów.

« 1 »