Nowy numer 09/2024 Archiwum

Rybnik. Festiwal otwarcia Kopalni Ignacy w czerwcu

W 230. rocznicę powstania Hoym Gruby kopalnia otworzy swój nowy rozdział. W pierwszy czerwcowy weekend 2022 roku Zabytkowa Kopalnia Ignacy zostanie udostępniona zwiedzającym wraz ze wszystkimi planowanymi atrakcjami.

Planowane w dniach 3-5 czerwca wydarzenie otwierające będzie stanowić symboliczne zakończenie wieloletniego procesu rewitalizacji i adaptacji Zabytkowej Kopalni Ignacy na potrzeby nowych funkcji. - Wydarzenie adresowane będzie przede wszystkim dla rybniczan, którzy będą mogli docenić potencjał tego miejsca, poczuć dumę ze swojego dziedzictwa i zyskać przekonanie, że ta inwestycja została zrealizowana właśnie dla nich - wskazuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera. 

- W remontowanym nadszybiu i maszynowni szybu Kościuszko uruchomiona zostanie interaktywna wystawa o charakterze popularnonaukowym, nawiązująca do idei centrum nauki. Będzie to wystawa ukazująca, w jaki sposób ujarzmienie sił przyrody przez człowieka - w postaci pary wodnej jako nośnika energii - radykalnie zmieniło nasz świat i nas samych. Wystawa stała z najważniejszym eksponatem - pracującą parową maszyną wyciągową - będzie od tej pory głównym składnikiem oferty Zabytkowej Kopalni Ignacy - informuje Marek Gołosz, dyrektor obiektu.

Data pełnego otwarcia kopalni Ignacy nie została wybrana przypadkowo. Wydarzenie wpisuje się w 230. rocznicę powstania Kopalni Hoym i rozpoczęcia wydobycia węgla kamiennego na ziemi rybnickiej. Otwarcie Zabytkowej Kopalni Ignacy nastąpi też tuż przed planowanymi na obiekcie w czerwcu wydarzeniami: Industriadą i Festiwalem Górnej Odry, które z pewnością cieszyć się będą sporym zainteresowaniem i staną się okazją do szerokiej promocji tego wyjątkowego miejsca na industrialnej mapie Polski.

Rybnik. Festiwal otwarcia Kopalni Ignacy w czerwcu   W kwietniu i maju planowany jest okres testowania eksponatów i schematów zwiedzania. Agnieszka Skupień /UM Rybnik
« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy