Lekarze i pielęgniarki z Ukrainy goszczą w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Przez kilka tygodni będą obserwować pracę tutejszego oddziału ratunkowego.
W katowickim szpitalu goszczą lekarki i pielęgniarki ze szpitala we Lwowie.
- Podglądamy, jak działa SOR w GCZD. Widać, że włożono tu dużo pracy, by wszystko sprawnie funkcjonowało. Wiele z tych rozwiązań jest bardzo praktycznych, przeniesiemy je do naszego szpitala we Lwowie, który właśnie jest w trakcie zmian i przygotowuje się do utworzenia w swoich strukturach oddziału ratunkowego - wyjaśnia dr Halyna Kovalenko, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii lwowskiego szpitala.
Goście z Ukrainy obserwują w GCZD podział pracy, organizację przestrzeni i inne zasady funkcjonowania tutejszego oddziału ratunkowego.
- Nasz SOR kilka lat temu został gruntownie zmodernizowany. To obecnie jedno z nowocześniejszych tego typu miejsc w Polsce. GCZD funkcjonuje również jako centrum urazowe dla dzieci. Myślę więc, że to bardzo dobre miejsce do czerpania dobrych wzorców i praktyk - mówi dr Andrzej Bulandra, koordynator Centrum Urazowego dla Dzieci w GCZD.
Wizyta Ukraińców w Katowicach jest możliwa dzięki umowie GCZD z lwowskim szpitalem. To pierwsza z trzech grup z Ukrainy wizytujących katowicki szpital. Każda spędzi w Katowicach tydzień.
Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II (GCZD) to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. Zatrudnia ponad 1000 pracowników. Rocznie przyjmuje ok. 17 tysięcy pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 35 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.
W GCZD, które jest szpitalem klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, realizowany jest kompleksowy program szkoleń dla studentów polskich i zagranicznych, który uzyskał pozytywną opinię polskiej i amerykańskiej komisji akredytacyjnej. Prowadzone jest również kształcenie przed- i podyplomowe, w tym specjalizacje, staże oraz kursy specjalistyczne w zawodach medycznych. Szpital w Katowicach to także jedyny ośrodek w tej części kraju, który zajmuje się leczeniem chorób rzadkich i ultrarzadkich u dzieci.