Nowy numer 20/2024 Archiwum

PSP. W niedzielę strażacy interweniowali już blisko 15 tys. razy [AKTUALIZACJA]

Z powodu silnego wiatru w niedzielę do godziny 18.00 strażacy wyjeżdżali do 14 909 zdarzeń - podała na Twitterze Państwowa Straż Pożarna. Na Śląsku było ponad 1200 zgłoszeń, a najwięcej razy strażacy interweniowano w województwie zachodniopomorskim, pomorskim i wielkopolskim.

Jak poinformowano, w województwie zachodniopomorskim strażacy interweniowali 2258 razy, w pomorskim - 2011, wielkopolskim - 1992, mazowieckim - 1323, śląskim - 1204 i łódzkim - 1011 razy.

Dodano, że w wyniku zdarzeń wywołanych silnym wiatrem jedna osoba poniosła śmierć, a dziewięć zostało rannych.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę w nocy ostrzeżenia 2. stopnia o silnym wietrze dla przeważającej części kraju.

Najtrudniejsza sytuacja pogodowa jest w powiatach nadmorskich i północnozachodnich, gdzie poinformowano o 3. stopniu zagrożenia silnym wiatrem. Zagrożone są: Szczecin, Świnoujście, powiaty: policki, kamieński, goleniowski, łobeski, gryficki, kołobrzeski, białogardzki, świdwiński, koszaliński, sławieński, bytowski, słupski, lęborski, wejherowski, pucki, kartuski, miasta: Gdynia i Gdańsk, powiat gdański oraz nowodworski. W powiatach tych prędkość wiatru może dochodzić nawet do 120-130 km/h.

W całym kraju - jak informuje IMGW - mogą także wystąpić lokalnie burze.

Blisko 80 uszkodzonych dachów, przygniecione złamanymi gałęziami samochody, potłuczone przez powalone drzewa nagrobki - to niektóre spowodowane wichurą szkody, zgłaszane w niedzielę strażakom w woj. śląskim. Od rana straż interweniowała w regionie blisko 850 razy. Nie ma osób poszkodowanych.

W Bytomiu powalone przez wiatr drzewa uszkodziły liczne nagrobki na cmentarzu przy ul. Kraszewskiego. Złamane drzewo rozbiło także fragment muru innego cmentarza przy ul. Prusa. W innym miejscu w tym mieście przygnieciony pniem drzewa został samochód. Sporo zgłoszeń dotyczy mniejszych uszkodzeń aut, na które spadły gałęzie. W dzielnicy Miechowice ułamane drzewo spadło na plac zabaw.

W rybnickiej dzielnicy Boguszowice wiatr przewrócił blaszany kontener przy ul. Kadetów, uszkadzając dwa stojące na pobliskim parkingu samochody.

Na katowickim Osiedlu Tysiąclecia wichura zerwała kilkumetrowy fragment warstwy izolacyjnej z dachu jednego z 14-piętrowych wieżowców przy ul. Mieszka I. Strażacy pracują nad usunięciem zwisającej z dachu płachty papy i styropianu. W akcji uczestniczą m.in. strażacy z jednostki wyspecjalizowanej w ratownictwie wysokościowym; silny wiatr uniemożliwił użycie wysięgnika.

W Zawierciu zerwany został styropianowy fragment ocieplenia budynku mieszkalnego przy ul. Wojska Polskiego. Jak wynika z informacji śląskiej straży pożarnej, w niedzielę od rana do godziny 14.00 w woj. śląskim doszło w sumie do 76 zdarzeń związanych z uszkodzeniami dachów, z których 65 dotyczyło budynków mieszkalnych - jedno lub wielorodzinnych.

Jak podała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, w niedzielę od rana do 14.00, w ciągu niespełna siedmiu godzin, straż pożarna odnotowała 842 zdarzenia wynikające z warunków pogodowych.

Najczęściej strażacy interweniowali dotąd w powiatach: tarnogórskim (94 zgłoszenia), częstochowskim (79), gliwickim (71) i lublinieckim (41), a także w Bytomiu (61 interwencji), Katowicach (52) i Zabrzu (39). Głównie usuwano z dróg powalone drzewa (jak w Bieruniu, Imielinie czy Tychach) i złamane przez wichurę gałęzie.

Powalone drzewo czasowo zablokowało drogę wojewódzką nr 795 w kierunku Secemina. W miejscowości Bonowice w gminie Szczekociny drzewo upadło na przewody elektryczne. W Imielinie wiatr zerwał iluminację świąteczną. W Tychach na skrzyżowaniu ulic Burschego, Mikołowskiej i Dołowej wichura obróciła maszty z sygnalizacją świetlną, która przestała działać – naprawa będzie możliwa dopiero w poniedziałek, po ustaniu wichury.

Jak informowało w niedzielę rano Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, wichury spowodowały w woj. śląskim przerwy w dostawach prądu do niespełna 9,2 tys. odbiorców - najwięcej w Sosnowcu, Tychach, powiecie bieruńsko-lędzińskim i gminie Rudziniec k. Gliwic. Energetycy stopniowo przywracają dostawy energii. W Bytomiu wichura przyczyniła się w niedzielę do awarii ogrzewania, która została już usunięta.

Warunki powodowe spowodowały zmianę planów organizatorów części imprez w ramach 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - wiele plenerowych wydarzeń przeniesiono do budynków lub do internetu.

Od sobotniego wieczora do godziny 21. w niedzielę w woj. śląskim obowiązuje wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Prognozy wskazują, iż wiatr z zachodu i północnego zachodu może osiągać prędkość od 40 do 55 kilometrów na godzinę, a w porywach nawet do 100 km/h. Lokalnie mogą wystąpić burze. Ostrzeżenie dotyczy wszystkich powiatów woj. śląskiego.

Drugi stopień zagrożenia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy