Nowy numer 48/2023 Archiwum

Konkurs na scenariusz filmu o ks. Blachnickim rozstrzygnięty

Napisze go Katarzyna Błaszczyńska, związana z Teatrem Śląskim aktorka i twórczyni spektakli teatralnych. Film o założycielu Ruchu Światło-Życie powstanie pod patronatem Panteonu Górnośląskiego w Katowicach.

Autorkę scenariusza wyłoniono w ogłoszonym jesienią ub. roku konkursie na tzw. treatment i dwie sceny dialogowe przyszłego filmu.

Treatment to rodzaj rozbudowanego streszczenia, zawierającego najważniejsze informacje o fabule, postaciach czy miejscach akcji. Przedstawiony w ten sposób zamysł może później stać się podstawą scenariusza. Laureatka przygotowała treatment zatytułowany "Nie jestem żabą".

W piątek Panteon Górnośląski poinformował o sfinalizowaniu rozmów z Katarzyną Błaszczyńską o napisaniu scenariusza filmu. Równolegle trwają rozmowy zmierzające do wyłonienia reżysera.

- Jesteśmy przeświadczeni, że film o ks. Franciszku Blachnickim będzie niezwykle żywą, interesująca historią - zarówno jego życia, jak i fragmentu historii Polski. Adresowany będzie zarówno do ludzi młodych, jak i dojrzałych; przede wszystkim do tych osób, które w jakiś sposób związały się z Ruchem Światło-Życie - mówi dyrektor Panteonu Górnośląskiego Ryszard Kopiec.

Ks. Franciszek Blachnicki "z pewnością nie jest kolejnym nudnym świętym" - przekonuje autorka przyszłego scenariusza. Opinie o tym, że ks. Blachnicki nie był specjalnie dobrym mówcą, bo podobno sam zasypiał na swoich kazaniach, kwituje tym, że "nie forma, ale treść zawsze dla niego była ważna". Katarzyna Błaszczyńska twierdzi, że Sługa Boży nie jest postacią jednowymiarową - to "boży szaleniec", który nie przyjmował kompromisów.

Katarzyna Błaszczyńska jest absolwentką Wydziału Aktorskiego oraz Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej na kierunku Scenariopisarstwo w Szkole Filmowej w Łodzi. Od 2012 r. jest aktorką Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, gdzie wystawiano także jej sztuki: "#VQRV", "Młynarski. Chory na muzykę", "IV przykazanie" oraz licznie nagradzaną adaptację komiksu "Staś i Zła Noga". Błaszczyńska jest współautorką miniseriali "6 mm", "Mamy sprawę" oraz "1921". Jest stypendystką marszałka woj. śląskiego w dziedzinie kultury oraz programu Młoda Polska, finansowanego z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pochodzi z Gdańska, na co dzień mieszka i pracuje w Katowicach. Jest mamą trójki dzieci.

Drugie miejsce w konkursie na treatment zajęli Angelika i Mateusz Olszewscy, których zamysł nosił tytuł "Światło i życie", zaś na trzecim miejscu znaleźli się ex aequo Maciej Słowiński (z treatmentem "Prorok") oraz Krzysztof Żurowski ("Pociąg nie do zatrzymania"). W konkursie rywalizowali zarówno profesjonalni scenarzyści, jak i amatorzy.

W jury konkursu na treatment filmu, oprócz dyrektora Panteonu Górnośląskiego, zasiedli także krytyk filmowy Edward Kabiesz, reżyser Krzysztof Tchórzewski, prezes Fundacji Światło-Życie Andrzej Raj, katowicki biskup pomocniczy Adam Wodarczyk (zarazem postulator trwającego od 1995 r. procesu beatyfikacyjnego ks. Blachnickiego) oraz dyrektor instytucji Rafael Film Przemysław Wręźlewicz.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody pieniężne. Kolejny krok to zawarcie z laureatem umowy na napisanie scenariusza filmu. Jej wartość określono w regulaminie na 100 tys. zł dla scenarzysty z doświadczeniem filmowym lub 80 tys. zł dla debiutanta.

Ks. Blachnicki jest jedną z osób, które zostaną upamiętnione w ramach tworzącej się w podziemiach katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla wystawy stałej Panteonu Górnośląskiego - instytucji kultury prowadzonej przez miejski i wojewódzki samorząd, archidiecezję katowicką i ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. Ekspozycja będzie poświęcona pamięci osób zasłużonych dla polskości ziem Górnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem twórców, artystów, naukowców, polityków, żołnierzy oraz duchownych. Otwarcie zaplanowano na 2022 rok.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy