Nowy numer 20/2024 Archiwum

Mikołów. Data center w kopalni

Na terenie Kopalni Doświadczalnej Barbara będzie realizowany projekt Głównego Instytutu Górnictwa i Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

Porozumienie o współpracy podpisali dyrektor GIG prof. Stanisław Prusek i dyrektor NASK ds. naukowych prof. Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz. W jego myśl na terenie należącej do Głównego Instytutu Górnictwa Kopalni Doświadczalnej Barbara w Mikołowie ma powstać data center, wykorzystywane m.in. do monitorowania procesów transformacji górnictwa i regionu.

Kopalnia Doświadczalna Barbara w Mikołowie należy do kluczowych elementów struktury naukowo-badawczej GIG. Jej poligon doświadczalny jest jedynym miejscem w Europie, gdzie - na potrzeby wszystkich branż przemysłowych - można prowadzić badania wybuchów gazów i pyłów w naturalnej skali, a także w warunkach rzeczywistych testować maszyny i urządzenia przeznaczone do pracy w atmosferze wybuchowej.

Jak zauważył prof. Prusek, metody sztucznej inteligencji czy metody analiz dużych zbiorów danych, którymi m.in. zajmuje się instytut NASK, już teraz znajdują zastosowanie np. w przewidywaniu zagrożeń występujących w kopalniach - nie tylko węgla kamiennego ale też np. rud miedzi. - Widzimy również potencjał wykorzystania tych metod w ocenie zagrożeń publicznych, takich jak zagrożenie zapadliskami czy inne zagrożenia związane z działalnością człowieka, w tym z eksploatacją złóż węgla kamiennego - ocenił dyrektor GIG.

- Będziemy wspólnie prowadzić działania przede wszystkim związane z cyberbezpieczeństwem, czyli bezpieczeństwem sieci. W górnictwie mamy sieć teleinformatyczną, mamy też sieć automatyki przemysłowej. Posiadamy w tym obszarze kompetencje, tworzymy systemy, które można bezpośrednio wręcz wykorzystać do ochrony sieci GIG-u - wyjaśniła prof. Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz.

W ramach nawiązanej współpracy GIG i NASK zamierzają rozwijać usługi cyberbezpieczeństwa dla samorządów, przedsiębiorstw i ośrodków naukowych, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa systemów automatyki przemysłowej (OT) oraz Internetu Rzeczy (IoT). Istotnym elementem współpracy będą wspólne działania edukacyjne i szkoleniowe, m.in. utworzenie ośrodka szkolenia specjalistów cyberbezpieczeństwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy