Arcybiskup katowicki powtórzył apel papieża Franciszka o modlitwę o pokój w środę 26 stycznia. "Przywołujmy ku pomocy Królową Pokoju i męczenników II wojny światowej, zwłaszcza nowo beatyfikowanego ks. Jana Franciszka Machę" - zaproponował.
Apel Papieża Franciszka o modlitwę o pokój na Ukrainie powtórzył 24 stycznia abp Wiktor Skworc. Zwrócił się do proboszczów w archidiecezji katowickiej, żeby obok modlitwy osobistej zadbali też w parafiach o modlitwę wspólnotową.
"Formą tej modlitwy może być odprawienie w środę 26 stycznia lub w innym duszpastersko dogodnym terminie dodatkowej Mszy św. według formularza »Msza o zachowanie pokoju i sprawiedliwości« oraz modlitwa różańcowa. Być może w związku z trwającym stanem zagrożenia i napięcia na wspomnianej granicy, który wszyscy odczuwamy, zrodzą się we wspólnocie parafialnej jeszcze inne, okazyjne lub stałe, formy modlitwy o pokój, który jest zarówno darem Bożym jak i owocem wspólnego zaangażowania" - napisał.
Poniżej cały tekst apelu.
Księże Proboszczu! Księże Administratorze!
W niedzielę 23 stycznia br. papież Franciszek po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa nawiązał do niepokojących napięć na granicy ukraińsko-rosyjskiej i zaproponował, aby w najbliższą środę 26 stycznia ludzie dobrej woli modlili się o pokój.Oto słowa papieża w tłumaczeniu na język polski:
„Z niepokojem śledzę wzrost napięć, które grożą zadaniem nowego ciosu pokojowi na Ukrainie i stawiają pod znakiem zapytania bezpieczeństwo kontynentu europejskiego, z jeszcze szerszymi reperkusjami. Gorąco apeluję do wszystkich ludzi dobrej woli, by wnieśli modlitwę do Boga Wszechmogącego, aby każde działanie i inicjatywa polityczna służyły ludzkiemu braterstwu, bardziej niż jednostronnym korzyściom. Ci, którzy realizują własne cele ze szkodą dla innych, gardzą własnym powołaniem jako istoty ludzkiej, ponieważ wszyscy zostaliśmy stworzeni braćmi. Z tego powodu, i z niepokojem w obliczu obecnych napięć, proponuję również, aby najbliższa środa, 26 stycznia była dniem modlitwy o pokój.”
Przekazując słowa Papieża, usilnie proszę Księdza Proboszcza o osobistą i wspólnotową modlitwę we wskazanej intencji. Formą tej modlitwy może być odprawienie w środę 26 stycznia lub w innym duszpastersko dogodnym terminie dodatkowej Mszy św. według formularza „Msza o zachowanie pokoju i sprawiedliwości” oraz modlitwa różańcowa.
Być może – w związku z trwającym stanem zagrożenia i napięcia na wspomnianej granicy, który wszyscy odczuwamy,zrodzą się we wspólnocie parafialnej jeszcze inne, okazyjne lub stałe, formy modlitwy o pokój, który jest zarówno darem Bożym jak i owocem wspólnego zaangażowania. Jest on też prawem człowieka i podstawowym dobrem ludzkości oraz niezbędnym warunkiem rozwoju. Trzeba za papieżem Franciszkiem przypomnieć, że istnieje pewna „architektura” pokoju, w której uczestniczą różne instytucje społeczne i istnieje „rzemiosło” pokoju, które niech angażuje każdego z nas osobiście. Wszyscy – a zwłaszcza chrześcijanie - mogą i powinni współdziałać w budowaniu bardziej pokojowego świata: począwszy od własnego serca, poprzez relacje w rodzinie, społeczeństwie i środowisku, aż po relacje między narodami i państwami. Przywołujmy ku pomocy Królową Pokoju i męczenników II wojny światowej, zwłaszcza nowo beatyfikowanego ks. Jana Franciszka Machę.
Wszystkim modlącym się o pokój, który jest podstawowym prawem człowieka, składam serdeczne Bóg zapłać i błogosławię „w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.
† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita Katowicki
Katowice, 24 stycznia 2022 r.