Reklama

Katowice. 85-lecie Uniwersytetu Ekonomicznego

Dokładnie 11 stycznia 1937 r. odbył się wykład, który zainaugurował działalność dzisiejszego Uniwersytetu Ekonomicznego. Wtedy było to Wyższe Studium Nauk Społeczno-Gospodarczych.

Obchodzone na pamiątkę tego wydarzenia Święto Uczelni tradycyjnie połączone było z wręczeniem dyplomów doktorom i doktorom habilitowanym, profesorom honorowym, a także wybitnym absolwentom. - Na kolejne lata życzę naszej jubilatce i nam wszystkim, abyśmy nigdy nie zapomnieli, co jest w naszych dążeniach najważniejsze. Aby wartości przyświecające Alma Mater prowadziły ją w wytyczonym kierunku, w otwartości na drugiego człowieka - mówiła prof. inż. Celina Olszak, rektor uczelni.

Świętowanie rocznicy odbywa się pod hasłem: "Siła w jedności". - Czyli "my razem", podkreślając tym samym, że nasza siła i wartość tkwią w sile zespołów, dialogu, doświadczeniu, umiejętnościach każdego z nas oraz w społecznej odpowiedzialności - dodaje rektor UE.

- Wybraliście bardzo piękne i bliskie każdemu, kto jest zanurzony w słowie Bożym, słowa: "Siła w jedności" - komentował obecny na uroczystości bp Adam Wodarczyk. - Biblia bardzo wiele mówi o jedności, ale kiedy przeczytałem to motto, pomyślałem, że to także niezwykle trudne wyzwanie. Stawiacie je w czasach kiedy spór, napięcie są tak bardzo obecne w relacjach społecznych. W jaki sposób więc tę jedność budować, jak jej szukać? Myślę, że uczelnia jest zawsze tym miejscem, które bez względu na światopogląd ludzi je tworzących łączy to odniesienie do starych metafizycznych pojęć. Jeśli będziemy im wierni, dają nam szansę na zbudowanie jedności pośród różnorodności. Są to prawda, dobro i piękno. Życzę wam, abyście ciesząc się wspaniałym dorobkiem tych 85 lat, tym, co jest dzisiaj waszym udziałem oraz marzeniami i planami, które macie na przyszłość, u źródeł wszystkich badań, pracy mieli te trzy niezwykle ważne pojęcia. Jednocześnie życzę, aby wskazania tego, co nazywamy nauką społeczną Kościoła, były obecne w procesie przygotowywania kolejnych pokoleń do służby ojczyźnie - mówił bp Wodarczyk.

List przesłał również minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. "Cieszę się, że ta funkcjonująca od 85 lat i powszechnie ceniona uczelnia znakomicie wykorzystuje swój potencjał, wnosząc wkład do polskiej nauki. Prowadzone tu badania z zakresu ekonomii, zarządzania, finansów, logistyki, administracji oraz informatyki i komunikacji zasługują na szczególne wyróżnienie" - napisał minister.

« 1 »