Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
logoSvg

Katowicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • KATOWICKA 1925
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 24/2026
    GN 24/2026 Dokument:(9760687,Chcesz pokoju, musisz protestować)
  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
katowice.gosc.pl → W archidiecezji → Abp Skworc w Boże Narodzenie: Słowo stało się Ciałem, aby nas pojednać z Bogiem

Abp Skworc w Boże Narodzenie: Słowo stało się Ciałem, aby nas pojednać z Bogiem przejdź do galerii

 
Błogosławieństwo kończące uroczystą Mszę św. w dzień Bożego Narodzenia w katowickiej katedrze. Krzysztof Gawor

W uroczystość Bożego Narodzenia abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy w katedrze Chrystusa Króla.

ks. Rafał Skitek /KAI

|

25 grudnia 2021 GOSC.PL

dodane 25 grudnia 2021
aktualizacja 26 grudnia 2021
FB Twitter
drukuj wyślij

Rozważając Prolog Ewangelii wg św. Jana hierarcha postawił pytanie: dlaczego Słowo stało się Ciałem? - Jednoznaczną odpowiedź znajdujemy w Credo - stwierdził, przywołując słowa wyznania wiary: "Dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba; i za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy". Podkreślił, że "Bóg w Jezusie, Dziecku z Betlejem, stał się człowiekiem śmiertelnym".

- Słowo stało się Ciałem, aby nas zbawić i pojednać z Bogiem; (…) abyśmy poznali miłość Bożą; (…) by być dla nas wzorem świętości; (…) by uczynić nas "uczestnikami Boskiej natury" (2 P 1, 4) - wyliczał kolejno abp Skworc, odwołując się do wybranych fragmentów Pisma Świętego. - Istotnie, Syn Boży stał się człowiekiem, aby uczynić nas Bogiem (…); chcąc uczynić nas uczestnikami swego Bóstwa, przyjął naszą naturę, aby stawszy się człowiekiem, uczynić ludzi bogami - kontynuował, odwołując się do nauczania Katechizmu Kościoła Katolickiego i św. Tomasza z Akwinu.

W bożonarodzeniowej homilii nie zabrakło odniesień patrystycznych. Nawiązując do "Oratio catechetica" św. Grzegorza z Nyssy, abp Skworc mówił: - Nasza chora natura wymagała uzdrowienia; upadła potrzebowała podniesienia, martwa - wskrzeszenia. - Utraciliśmy posiadanie dobra, trzeba było je nam przywrócić. Byliśmy zamknięci w ciemnościach, trzeba było przynieść nam światło. Będąc w niewoli, oczekiwaliśmy Zbawiciela; jako więźniowie potrzebowaliśmy pomocy, jako niewolnicy wyzwoliciela - cytował jednego z ojców kapadockich.

Abp Skworc zaznaczył też, że "prawda wiary o Słowie, które stało się Ciałem, odsłania swój moralny apel". - Z tej racji, że Bóg stał się człowiekiem, winniśmy troszczyć się o człowieczeństwo, o człowieka - stwierdził, zachęcając do działania na rzecz bliźniego. Zaapelował, by czynić to "w duchu wdzięczności,  przyjaźni społecznej i braterstwa", by "rozpoznać, docenić i miłować każdą osobę, niezależnie od bliskości fizycznej, niezależnie od miejsca na świecie, w którym się urodziła lub w którym mieszka".

Mszę koncelebrowali biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej Marek Szkudło i Grzegorz Olszowski, abp senior Damian Zimoń, księża pracujący w Kurii Metropolitalnej, instytucjach archidiecezjalnych oraz katedralni duszpasterze. Liturgia była transmitowana na antenie Radia eM.

« ‹ 1 › »
Boże Narodzenie w katedrze

WIARA.PL DODANE 25.12.2021

Boże Narodzenie w katedrze

​W uroczystość Narodzenia Pańskiego abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.  
TAGI:
  • ABP WIKTOR SKWORC
  • BOŻE NARODZENIE 2021
  • KATEDRA CHRYSTUSA KRÓLA W KATOWICACH
  • UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO

Polecane w subskrypcji

  • „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    • Polska
    „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    Przemysław Kucharczak
  • Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    • w ramach
    Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    Leszek Śliwa
  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X