Po prawie dwuletniej przerwie związanej z pandemią w Kurii Metropolitalnej w Katowicach odbyło się spotkanie z okazji świąt Bożego Narodzenia.
Wzięli w nim abp Wiktor Skworc, biskupi pomocniczy, przedstawiciele władz samorządowych i mundurowych, ruchów i stowarzyszeń kościelnych, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele parafii oraz pracownicy kurii oraz instytucji archidiecezjalnych. Przedświąteczne spotkanie jest nie tylko okazją do składania życzeń, ale także do podziękowania za współpracę na różnych płaszczyznach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego.
Spotkanie poprowadził ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego katowickiej Kurii, który powitał zgromadzonych gości.
Jako pierwsi głos zabrali Dorota i Jan Anderka, diecezjalna para Domowego Kościoła. - Abyśmy wszyscy potrafili przyjąć Boga do naszych serc, aby mógł zagościć w naszych rodzinach, abyśmy zapraszali go do wszystkich przestrzeni, w których żyjemy - życzyli zgromadzonym w Kurii.
W dalszej kolejności świąteczne życzenia składali: Izabela Domogała (wicemarszałek województwa śląskiego), Robert Magdziarz (wicewojewoda śląski), Henryk Borczyk (wiceprzewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii), Marcin Krupa (prezydent Katowic), Krzysztof Lewandowski (wiceprezydent Zabrza), Łukasz Pach (dyrektor wojewódzkiego pogotowia ratunkowego), Roman Rabsztyn (komendant wojewódzki policji w Katowicach), Adam Jopek (komendant śląskiego oddziału straży granicznej), Damian Sieber (dyrektor lasów państwowych).
Przybyli goście dziękowali metropolicie katowickiemu za zaproszenie. Podkreślali wyjątkowość spotkania oraz jego wspólnotowy i wspólnototwórczy charakter. – Dzięki tym spotkaniom tworzymy naszą regionalną rodzinę osób odpowiedzialnych za różne przestrzenie naszego życia codziennego. Wszyscy wzajemnie się uzupełniamy – zaznaczył prezydent Katowic.
Uczestnicy spotkania nawiązywali do sytuacji pandemicznej i jej wpływu na codzienne życie. - Pandemia pokazała nam czy jest wspólnota i jaką posiada wartość. Życzę bezpieczeństwa i poczucia bezpieczeństwa. W okresie pojawiających się zagrożeń zaczynamy doceniać to, czym jest bezpieczne życie. Życzmy sobie, abyśmy jak najszybciej mogli wrócić do normalnego i bezpiecznego życia - życzył komendant wojewódzki policji w Katowicach.
W związku z reżimem sanitarnym zaniechano tradycyjnego gestu łamania się opłatkiem. - Potraktujemy ten gest duchowo, jako przełamanie wszystkich nieprzyjemności, smutków, żalów. Zanieśmy dobrego ducha do swoich domów i do naszych miejsc pracy - zachęcał dyrektor pogotowia ratunkowego.
Jako ostatni życzenia skierował gospodarz wydarzenia abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki rozpoczął od podziękowania za współpracę i pomoc ze strony władzy samorządowej i służb mundurowych przy organizacji uroczystości beatyfikacyjnej ks. Jana Machy, która odbyła się 20 listopada w Katowicach. - To było niewątpliwie dzieło historyczne. Bóg zapłać z całego serca wasz wkład - podkreślił.
Wszystkim zgromadzonych życzył błogosławionych i pełnych pokoju świąt Bożego Narodzenia. - Tajemnica bliskości Boga objawia się w Jezusie Chrystusie, który przychodzi do nas w noc Bożego Narodzenia. Doświadczamy miłości Boga i uświadamiamy sobie, że On przychodzi do nas dzisiaj przede wszystkim w Eucharystii - powiedział abp Skworc. Nawiązując do tematu programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, skoncentrowanego wokół Mszy św., która daje życie, zachęcił do pełnego udziału w Mszach św. w parafiach. - Eucharystia kończy się uświadomieniem nam wszystkim, że jesteśmy posłani w pokoju. To też są moje życzenia, abyśmy czuli się i byli posłańcami pokoju - zakończył i zaprosił na kolejne spotkanie przed świętami Wielkanocnymi.
Składanie życzeń w katowickiej kurii przeplatane jest wspólnym śpiewem kolęd. W tym roku uczestnikom świątecznego spotkania towarzyszyli artyści i chórzyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, którzy przybili do Katowic wraz z dyrektorem Zbigniewem Cierniakiem.
Nie zabrakło też światła betlejemskiego przekazanego przez harcerzy oraz prezentów. Uczestnicy spotkania otrzymali świece Caritas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz specjalny numer „Gościa Niedzielnego” poświęcony nowemu śląskiemu błogosławionemu ks. Janowi Franciszkowi Masze.