Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Śląskie. Alarm smogowy, bardzo wysokie przekroczenie norm powietrza

Bardzo złą jakość powietrza odnotowują od niedzieli do wtorku stacje pomiarowe jakości powietrza w wielu punktach woj. śląskiego. Poziom alarmowy stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu znacznie przekroczony został w poniedziałek w Zabrzu.

Jak wynika z danych Państwowego Monitoringu Środowiska udostępnianych na portalu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w poniedziałek średniodobowe wskazania stacji pomiarowej w Zabrzu osiągnęły 230 mikrogramów na metr sześcienny powietrza – przy poziomie alarmowania określonym średniodobowo na 150 mikrogramów.

Poziom alarmowania został też przekroczony m.in. w Goczałkowicach-Zdroju - 181 mikrogramy i w Rybniku – 167 mikrogramów. Tzw. poziom informowania przekroczyły też wyniki m.in. z Gliwic – 146 mikrogramów i Wodzisławia Śląskiego – 133 mikrogramy.

Wyniki pomiarów stężeń pyłu zawieszonego ze stacji w Zabrzu od poprzedniego sezonu smogowego regularnie okazują się gorsze od pokazującej wcześniej często najwyższe wskazania w regionie stacji w Rybniku. Społeczność Rybnika od wielu miesięcy przoduje jednak w woj. śląskim w działaniach antysmogowych, m.in. w wykorzystaniu programu Czyste Powietrze czy inwestycjach komunalnych.

Znaczny wzrost zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10 nastąpił od niedzieli przede wszystkim w zachodniej i centralnej części woj. śląskiego.

Stacja pomiarowa w Zabrzu pokazała o północy w nocy z niedzieli na poniedziałek 396 mikrogramów. W Rybniku maksymalne stężenie godzinne pyłu PM10 sięgnęło w niedzielę o godz. 21 316 mikrogramów, stacja w Wodzisławiu Śląskim o godz. 22 320 mikrogramów, a stacja w Goczałkowicach-Zdroju o godz. 2 287 mikrogramów.

W nocy z poniedziałku na wtorek stacja w Zabrzu o godz. 21 pokazywała 279 mikrogramów, stacja w Rybniku o tej samej porze 216 mikrogramów, stacja w Wodzisławiu Śląskim 184 mikrogramy, stacja w Gliwicach 157 mikrogramów, a stacja w Goczałkowicach-Zdroju 156 mikrogramów.

Jak wynika z komunikatu Departamentu Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach, w poniedziałek (od godz. 9) i wtorek (do godz. 24) w woj. śląskim obowiązuje powiadomienie o ryzyku osiągnięcia poziomu alarmowego dot. pyłu PM10 dla obszaru obejmującego: Gliwice, Tychy, Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Świętochłowice, Rybnik, Żory i Jastrzębie-Zdrój.

Zasięg powiadomienia obejmuje też powiaty: gliwicki, tarnogórski, pszczyński, bielski, bieruńsko-lędziński, rybnicki i mikołowski. Cały objęty powiadomieniem obszar zamieszkuje ponad 1,9 mln osób. Jako przyczynę wskazano "warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego".

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów).

Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów, czyli dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości, ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów. Limit dni w ciągu roku z przekroczoną normą jakości powietrza (średnio 50 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. w ciągu doby) wynosi zgodnie z przepisami 35.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy