Katowice. Wybrano najlepsze zdjęcia Spodka

Tegoroczna edycja konkursu „Katowice w obiektywie” spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. Jubileuszowy temat „50 lat Spodka” zainteresował wielu miłośników fotografowania, a zwycięzcą został pan Artur Migdał za uchwycenie Spodka we mgle.

– Spodek niezmiennie jest niezaprzeczalnym symbolem Katowic i jedną z najczęściej fotografowanych lokalizacji w mieście. Uznaliśmy więc, że naszego własnego obiektu latającego, zwłaszcza w jego roku jubileuszowym, nie może zabraknąć w cieszącym się niesłabnącym zainteresowaniem konkursie  –  mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Gratuluję wszystkim, którzy wzięli udział w jego tegorocznej edycji. Niezmiernie cieszę się, że spotkała się z tak przyjaznym przyjęciem. I raz jeszcze gratuluję laureatom! – dodał prezydent.

Dwunasta edycja tego znanego nie tylko wśród mieszkańców Katowic konkursu fotograficznego spotkała się z niezwykle przychylnym odbiorem. – Otrzymaliśmy prawie czterysta zdjęć. To najwięcej zgłoszeń w całej historii konkursu – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji katowickiego magistratu. – Bardzo cieszy nas tak duże zainteresowanie i liczny udział, nie tylko mieszkańców Katowic, w zabawie fotografowania architektonicznej ikony Katowic – dodaje.

Spośród przyjętych do konkursu zdjęć jury, składające się z przedstawicieli wydziału promocji katowickiego Urzędu Miasta i Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, wybrało 30 fotografii, które znalazły się na grudniowej wystawie w należącej do ZPAF-u Galerii Katowice. Komisja wybrała również prace, które zostały opublikowane w kalendarzu na przyszły rok oraz trzy zdjęcia zwycięskie, których autorzy otrzymali nagrody finansowe (dwa pierwsze miejsca) oraz zaproszenie do udziału w kursie fotograficznym organizowanym przez ZPAF (trzecie miejsce).

– Nasza praca, jako członków jury, nie była łatwa. Trudno nam było wybrać najciekawsze prace spośród tak wielu nadesłanych fotografii. Postawiliśmy więc na oryginalność – mówi Arkadiusz Ławrywianiec, prezes Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. – Pozwoliliśmy się zaskoczyć. Zdjęcia, które wybraliśmy, zwróciły naszą uwagę sposobem wykonania, grą kolorów, niespotykanym ujęciem Spodka czy jakimś szczegółem uchwyconym w kadrze – dodaje. 

O tym, czyja praca znalazła się na wystawie czy w kalendarzu oraz kto zdobył nagrody specjalne, można było dowiedzieć się podczas wernisażu, który miał miejsce 1 grudnia o godz. 18.30 w nowej siedzibie ZPAF-u przy ul. Dąbrowskiego 2. – Wernisaż „Katowice w obiektywie” był wydarzeniem inaugurującym naszą działalność w nowym miejscu. Serdecznie zapraszamy do wizyty w galerii i poznania jej nowych przestrzeni – zachęca prezes Arkadiusz Ławrywianiec.

Katowice. Wybrano najlepsze zdjęcia Spodka   Trzecią nagrodę otrzymała Wiktoria Biegun. Wiktoria Biegun

Zwycięzcą XII edycji konkursu „Katowice w obiektywie” został Artur Migdał za ujęcie Spodka we mgle. Drugą nagrodę otrzymał Antoni Michalski, a trzecie miejsce zajęła Wiktoria Biegun. W tegorocznej edycji konkursu w gronie osób, których zdjęcia zostały wybrane przez jury, znaleźli się również: Marcin Bawiec, Piotr Cieślak, Olga Dybała, Grzegorz Dyga, Jakub Dyl, Michał Gurgul, Julia Gwiżdż, Patryk Janota, Ireneusz Kaźmierczak, Lilianna Ligęza-Jasik, Grzegorz Maciąg, Iza Makowska, Zuzanna May, Martyna Nowak, Łukasz Pajor, Michał Pietrzak, Krzysztof Podlejski, Robert Sobczak, Krzysztof Ścigała, Nikola Szyndler, Łukasz Tadla, Damian Wis, Marian Wróbel.

Wystawę można oglądać do 30 grudnia br. w galerii ZPAF przy ul. Dąbrowskiego 2, od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-20.00.

« 1 »