Wystartowała trzecia edycja programu organizowanego przez miasto, w ramach którego młodzież, dzięki współpracy miasta z lokalnymi przedsiębiorcami, będzie mogła poznać od kuchni zawody branżowe i techniczne. Urzędnicy czekają na zgłoszenia przedsiębiorców.
Katowice Miastem Fachowców to program, który ma zachęcić młodzież do podejmowania kształcenia w szkołach branżowych oraz technicznych poprzez pokazanie im atrakcyjnych perspektyw zawodowych.
Projekt ma zwiększać poziom wiedzy i świadomości społecznej w zakresie dualnego systemu kształcenia. Pomysł to efekt obserwacji rynku pracy: młodzież, która po szkole ponadpodstawowej posiada wiedzę praktyczną, to potencjalni dobrzy pracownicy. - Katowice tworzą i rozwijają przede wszystkim nasi mieszkańcy - czas pandemii dobitnie pokazuje, że ich przedsiębiorczość ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania miasta i całego społeczeństwa - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Dlatego tak ważne jest budowanie odpowiednich postaw już od najmłodszych lat, a program Katowice Miastem Fachowców jest do tego znakomitym narzędziem. Istotnym elementem rozwoju gospodarki jest dobre przygotowanie kadry, na poziomie kształcenia wyższego, ale także wcześniej już w szkołach średnich. Na dzisiejszym rynku pracy poszukiwani są specjaliści branżowi, których chcemy w Katowicach kształcić - dodaje prezydent.
Do uczestnictwa w programie mogą zgłaszać się przedsiębiorcy, którzy prowadzą w Katowicach działalność w branży wymagającej wykształcenia branżowego bądź technicznego lub zatrudniają pracowników na stanowiskach wymagających uprawnień i/lub wykształcenia branżowego lub technicznego. Swoje zgłoszenia przedsiębiorcy mogą przesyłać do Wydziału Obsługi Inwestorów do dnia 29.11. br. - Doceniając zaangażowanie przyszłych partnerów w realizację wizyt studyjnych, przygotowaliśmy w tym roku dodatkowy bonus dla firm aktywnie wspierających realizację programu. Będzie to pakiet trzech szkoleń organizowanych przez Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink. Tematyka tych szkoleń będzie dotyczyć znaczenia kwalifikacji, kompetencji oraz odporności psychicznej na współczesnym rynku pracy - zachęca Mariusz Jankowski, naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów.
W dotychczasowych edycjach programu wzięło udział łącznie prawie 2000 uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych, podpisano 16 listów intencyjnych z przedsiębiorcami (10 w pierwszej edycji, 6 w drugiej edycji), odbyło się ponad 120 wizyt studyjnych w firmach (72 wizyty w pierwszej edycji i 52 wizyty w drugiej edycji) oraz ok. 130 wizyt w szkołach branżowych i technicznych (70 wizyt w pierwszej edycji i 59 wizyt w drugiej edycji).