Nowy numer 26/2022 Archiwum

Katowice. Zbliża się beatyfikacja ks. Jana Machy

Niespełna trzy tygodnie pozostały do zaplanowanej na sobotę 20 listopada beatyfikacji śląskiego kapłana męczennika ks. Jana Machy. Został on skazany na śmierć przez Niemców w czasie II wojny światowej za dzieła miłosierdzia i zgilotynowany w więzieniu w Katowicach w roku 1942.

Uroczystości, która rozpocznie się o 10.00 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla, będzie przewodniczył delegat papieża Franciszka kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Podczas niedawnego pobytu w Watykanie z okazji wizyty ad limina apostolorum metropolita katowicki spotkał się z nim osobiście i zaprosił do Katowic. Abp Wiktor Skworc wyraził radość i wdzięczność wiernych i duchownych archidiecezji katowickiej w związku z zaplanowaną beatyfikacją śląskiego kapłana. Przedstawił stan trwających przygotowań i plany związane z wyniesieniem na ołtarze ks. Machy.

Zobacz serwis poświęcony ks. Janowi Masze

W parafiach archidiecezji katowickiej trwa "Nowenna niedziel" przed tym historycznym wydarzeniem. - Na zakończenie niedzielnej Mszy św. wierni uczestniczą w specjalnym nabożeństwie ku czci przyszłego błogosławionego. Przez jego wstawiennictwo prosimy o dobre przygotowanie do beatyfikacji, a także o jej duchowe owoce dla naszego lokalnego Kościoła. Mamy nadzieję, że to wydarzenie stanie się dla nas wszystkich okazją do pogłębienia wiary i ożywienia życia religijnego, zwłaszcza w czasie wychodzenia z pandemii - tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

W regionie prowadzona jest szeroka akcja informacyjna, m. in. na pojazdach komunikacji miejskiej. - Pięć autobusów PKM z wizerunkiem sługi Bożego ks. Jana Machy i datą beatyfikacji będzie można zobaczyć na ulicach metropolii górnośląskiej. Ponadto podróżujący tramwajami linii 7, 9 i 16 będą mogli natrafić na pojazd zapowiadający zbliżające się wydarzenie - precyzuje ks. Wojtal. 

Informacje o beatyfikacji pojawią się także na 40 przystankach komunikacji miejskiej w Katowicach, Rudzie Śląskiej i Chorzowie oraz w pociągach Kolei Śląskich. Z okazji beatyfikacji ks. Jana Machy Poczta Polska zapowiedziała specjalną serię znaczków i kopert FDC.

Na Mszę św. beatyfikacyjną nie przewiduje się specjalnych wejściówek. - Staramy się, aby wydarzenie było rzeczywiście dostępne dla ogółu wiernych. Liczymy, że sytuacja epidemiologiczna nie pokrzyżuje nam planów. Obowiązywać będą: dystans, maseczki i dezynfekcja. Mamy nadzieję, że do katedry będziemy mogli wpuścić ponad 3 tys. wiernych. Udostępnione zostaną także krypta oraz zieleniec przed katedrą - zdradza ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama