Nowy numer 48/2021 Archiwum

Dr Dorota Jarosińska: zanieczyszczenie powietrza groźniejsze niż się wydawało

-Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała nowe wytyczne jakości powietrza. Jest to bardzo ważny zestaw zaleceń, określający wybrane zanieczyszczenia powietrza, jakich nie powinniśmy przekraczać, żeby chronić życie ludzkie - wyjaśnia dr Dorota Jarosińska, menedżer WHO ds. badań środowiska pracy i życia.

To zalecenia wynikające z bardzo solidnej analizy z ponad 500 prac naukowych. Absolutnie trzeba interweniować szybko - podkreśla dr Jarosińska.

Wytyczne oenzetowskiej organizacji, kierowane przede wszystkim do rządów, polityków, organizacji pozarządowych i naukowców, wskazują na konieczność redukcji stężenia w powietrzu sześciu szczególnie groźnych substancji zanieczyszczających: tlenku węgla, ozonu, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki oraz dwóch rodzajów cząstek stałych (pyłów zawieszonych) znanych jako PM 2,5 i PM 10.

Na pytanie o ograniczoną odpowiedzialność za emisję CO2 dr Jarosińska odpowiada, że nie ma usprawiedliwienia dla postawy mówiącej, że moje zachowania nie mają wpływu na środowisko. Każdy ma swoją rolę do odegrania!

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama