Nowy numer 48/2021 Archiwum

Archidiecezja. Zmarł ks. Józef Pośpiech

Był najstarszym duchownym archidiecezji katowickiej. Przeżył prawie 106 lat, w tym ponad 82 lata jako ksiądz.

Urodził się 24 grudnia 1915 r. w Chorzowie. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego i ukończył studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Święcenia prezbiteratu przyjął z rąk bp. Stanisława Adamskiego 25 czerwca 1939 roku. Jego kolegą rocznikowym był m. in. sługa Boży ks. Jan Franciszek Macha, którego beatyfikacja odbędzie 20 listopada w Katowicach.  

Jako wikariusz ks. Pośpiech posługiwał w parafiach: św. Antoniego z Padwy w Chorzowie, św. Pawła w Nowym Bytomiu oraz św. Wojciecha w Mikołowie. W 1941 roku został aresztowany przez Gestapo i powołany do wojska niemieckiego, gdzie pracował jako sanitariusz. W 1945 roku krótko przebywał w niewoli amerykańskiej we Friedensthal, a po zakończeniu wojny ze względów zdrowotnych, za radą lekarza, wyjechał do Szwajcarii, gdzie do 1971 roku posługiwał jako duszpasterz parafialny.

Ze względu na chorobę serca musiał zrezygnować z czynnej pracy w parafii i został kapelanem szpitala i sióstr urszulanek w Brig (diecezja Sion). Służył tam  jako ojciec duchowny i spowiednik także po przejściu na emeryturę w 1984 roku. "Dla nas ks. Józef jest wielkim świadectwem. Jest kapłanem o wielkim sercu, otwartym na drugiego człowieka i bardzo empatycznym. Często wypytuje o Polskę, chce wiedzieć, czym żyje jego ojczyzna, o której nigdy nie zapomniał. Modli się za archidiecezję, o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Myślami i modlitwą jest z abp. Wiktorem Skworcem, zawsze jest bardzo szczęśliwy, gdy arcybiskup go odwiedza" - mówiła w 2019 roku w rozmowie z "Gościem Katowickim" s. Nazaria ze zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, Polka pracująca w Szwajcarii.

W 2014 roku został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości. Nominację przekazał mu osobiście abp Wiktor Skworc.

Archidiecezja. Zmarł ks. Józef Pośpiech   Brig, 30.12.2014. Abp Wiktor Skworc przekazuje nominację na kapelana Jego Świątobliwości ks. Józefowi Pośpiechowi. Archwum Prywatne

W 2019 roku ks. Pośpiech świętował jubileusz 80-lecia święceń prezbiteratu. W życzeniach podpisanych przez metropolitę katowickiego, arcybiskupa seniora Damiana Zimonia oraz biskupów pomocniczych czytamy m.in.: "Włączając się w tę modlitwę dziękczynienia, dzielimy radość tego pięknego Jubileuszu i dziękujemy Księdzu za pełnioną z wielkim oddaniem posługę".

Ks. prałat Pośpiech zmarł 22 października w Domu Spokojnej Starości w Visp. Zapytany kiedyś o receptę na długowieczność odpowiedział, że "trzeba żyć zgodnie z przykazaniami, z rytmem natury i przynajmniej raz w miesiącu przystępować do spowiedzi, aby trwać w pokoju z Bogiem i z człowiekiem".

Jego pogrzeb odbędzie się 26 października w Brig w Szwajcarii.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama