Nowy numer 49/2023 Archiwum

Katowice. Policjanci szkolą ratowników

Atak agresywnego pacjenta w czasie jazdy karetką - to tylko przykład sytuacji, które uczyli się opanowywać ratownicy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Szkolenie przeprowadzili mundurowi z Komendy Wojewódzkiej Policji.

Agresja słowna i fizyczna pacjentów i ich rodzin wobec personelu karetek pogotowia to narastający problem. - Jest to coś, o czym się nie mówi, albo mówi zdecydowanie za rzadko, bo problem występuje na co dzień. Pracuję w zespole dwuosobowym, bardzo często z drugą kobietą, takie ćwiczenia jak dzisiaj to absolutnie obligatoryjna sprawa - powiedziała Kasia, jedna z ratowniczek biorących udział w szkoleniu.

- Agresja słowna to coraz częstszy problem. O ile czynne napaści na ratowników, podczas których musi interweniować policja, odnotowujemy mniej więcej raz na 2-3 tygodnie, o tyle z agresją słowną mamy do czynienia niemal codziennie. Zwłaszcza w dużych miastach, gdzie rodziny pacjentów bywają bardzo roszczeniowe - potwierdzał pełnomocnik dyrektora ds. ratownictwa medycznego, organizacji i planowania Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Michał Kucap.

Reakcją jest szkolenie, które zainicjowali: komisarz Stanisław Stachowiak i młodszy aspirant Grzegorz Mecner, funkcjonariusze Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Swoją służbę w policji łączą z dyżurami jako ratownicy medyczni w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach i Rejonowym Pogotowiu Ratunkowym w Sosnowcu.

- Niechęć wobec ratowników medycznych wyczuwalna jest często już od pierwszego momentu, kiedy przyjeżdżamy na miejsce zdarzenia. Zaczynają się pretensje, nierzadko groźby. Musimy odpowiednio zdystansować się, ocenić sytuację: na ile ludzie mogą przejść od słów do czynów - mówił komisarz Stachowiak.

Instruktorami są m.in. aspirant sztabowy Piotr Kamrowski z Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach - judoka, medalista mistrzostw Europy, olimpijczyk z Barcelony 1992 i Atlanty 1996 oraz sierżant sztabowy Rafał Riss - instruktor taktyki i techniki interwencji Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, zawodnik ju-jitsu, mistrz Polski, medalista mistrzostw świata i Europy oraz Igrzysk Sportów Nieolimpijskich World Games.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy