Nowy numer 48/2021 Archiwum

Budowa kolei do Pyrzowic postępuje

Ruszyła budowa wiaduktów na linii kolejowej do Pyrzowic, w tym wiaduktu kolejowego nad autostradą A1. Na nowej stacji Pyrzowice Lotnisko powstaje przejście podziemne, którym podróżni dotrą w przyszłości na perony. Widoczna jest już część konstrukcji nowego obiektu i ściany nowych peronów.

Prace przy budowie linii kolejowej, którą z Katowic i Zawiercia będzie można dostać się na lotnisko w Pyrzowicach, postępują. Powstają nowe perony, mosty i tory.

W ramach zadania zostanie między innymi odbudowany 30-kilometrowy, nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Linia kolejowa na 48 kolejnych kilometrach zostanie wyremontowana i zelektryfikowana.

Prace mają zakończyć się w końcu 2023 roku. Na lotnisko w Pyrzowicach pociągi osobowe mają wtedy jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe - do 80 km/h.

Podróż z Zawiercia do lotniska w Pyrzowicach będzie wtedy trwała 23 minuty, a z Tarnowskich Gór - niecałe 20 minut. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie ok. godziny.

Dostęp do kolei mają zwiększyć stacja Pyrzowice Lotnisko i nowe przystanki: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów. Mają też zostać zmodernizowane perony na stacjach Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba. W Zawierciu powstanie nowy peron. Wszystkie będą dostosowane do obsługi osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Jak podaje rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe SA, na nowej, budowanej stacji Pyrzowice Lotnisko w sąsiedztwie portu lotniczego Katowice Airport powstaje już przejście podziemne, którym podróżni bezpiecznie dostaną się na nowo budowane perony. Widoczna jest już część konstrukcji nowego obiektu, a także ściany peronowe. Wcześniej zdemontowano stare tory i przygotowano teren pod nowe.

Inwestycja obejmie 59 obiektów inżynieryjnych i 38 przejazdów kolejowo-drogowych.

Wartość inwestycji "Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry-Zawiercie" to 660 mln zł netto, dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" wynosi ponad 500 mln zł. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest w IV kwartale 2023 roku.

Na odcinku od Tarnowskich Gór do Pyrzowic demontowane są teraz stare tory. Przebudowywana jest także łącznica kolejowa Miasteczko Śląskie-Gosek. Rozpoczęła się budowa wiaduktu kolejowego nad autostradą A1. Rozebrano już nasyp po obu stronach obiektu. Zakończenie budowy wiaduktu planowane jest na III kwartał 2022 roku. Budowany jest też wiadukt kolejowy w Miasteczku Śląskim nad drogą DW 908.

Na odcinku Pyrzowice Lotnisko-Siewierz instalowane są słupy sieci trakcyjnej i budowany jest tor - tam toczą się najbardziej zaawansowane prace. Równocześnie postępuje budowa mostów nad rzekami Szeligowiec i Jordan w Siewierzu.

Na stacji Siewierz oraz przystanku Mierzęcice widać nowe perony. Roboty realizowane są również na stacji Zawiercie. Powstaje Lokalne Centrum Sterowania w Siewierzu, z którego dyżurni będą dbali o bezpieczeństwo ruchu na całej linii. Zakończyły się prace torowe na łącznicy oraz na moście kolejowym w Zawierciu.

Efektem inwestycji będzie dojazd pociągiem do portu lotniczego Katowice Airport. Pozytywnie wpłynie ona też na transport towarów drogą kolejową i lotniczą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama