W Roku św. Józefa członkowie Żywego Różańca pielgrzymowali do sanktuarium św. Józefa w Rudzie Śląskiej. To także miejsce duszpasterskiej posługi sługi Bożego ks. Jana Machy, którego beatyfikacja odbędzie się 20 listopada w katowickiej katedrze.
Lepanto trwa
Arcybiskup Skworc nawiązał także do 450. rocznicy bitwy morskiej pod Lepanto, która miała miejsce 7 października 1571 r., a w której zwycięstwo chrześcijańskiej Ligi Świętej nad Imperium Osmańskim przypisywane zostało modlitwie różańcowej i Matce Bożej. – Temu przekonaniu w sposób jednoznaczny dali wyraz wenecjanie, którzy po bitwie wznieśli kaplicę Matki Bożej Różańcowej, a na jej ścianach wypisali słowa: "Nie odwaga, nie broń, nie dowódcy, ale Maryja różańcowa uczyniła nas zwycięzcami" – powiedział metropolita i podkreślił, że właśnie dzięki temu wydarzeniu zostało wprowadzone do liturgicznego kalendarza Kościoła wspomnienie NMP Różańcowej.
Na koniec zachęcił członków Żywego Różańca do dalszej wytrwałej modlitwy. – I kiedy dziś wielu mówi o świecie po-chrześcijańskim i głosi, że chrześcijaństwo słabnie, bo słabnie duch modlitwy, to wy byliście i jesteście zaprzeczeniem tych opinii, bo wytrwale się modlicie tą modlitwą, której centrum stanowi imię Jezus, a która już uprosiła niejedno indywidualne i społeczne zwycięstwo. Więc trwajcie jednomyślnie na modlitwie w kręgu modlitwy różańcowej. Niech Maryja różańcowa czyni was zwycięzcami! – wzywał abp Skworc.
Święci na swoją miarę
Przed Mszą św. zgromadzeni wysłuchali konferencji przygotowanej przez bp. Grzegorza Olszowskiego. – Jesteśmy powołani do świętości. Świętość to normalne powołanie chrześcijanina. Zostaliśmy przez Boga stworzeni i powołani do pełni życia, do życia wiecznego – zaznaczył biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Podkreślił jednocześnie, że „świętość to nie bezgrzeszność, ale to zaufanie Bogu, pozwolenie się prowadzić” i, że „każdy ma być święty na swoją miarę, na miarę wyznaczoną przez Boga Ojca”.
Nawiązując do adhortacji apostolskiej Papieża Franciszka „Gaudete et esulatate”, wspomniał o „świętych z sąsiedztwa”. – Jest to świętość osób, które żyją blisko nas i są odblaskiem obecności Boga.
W refleksji bp. Olszowskiego nie zabrakło odniesień do przeżywanego w Kościele Roku św. Józefa, którego życie może być bez wątpienia przykładem i inspiracją w drodze do świętości. Mówił także o przyszłym błogosławionym, ks. Janie Franciszku Masze.
Z różańcem na misje
Żywy Różaniec od samego początku wiąże się ze wspieraniem misjonarzy. Przypomniał o tym w krótkim wystąpieniu ks. Grzegorz Wita, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych archidiecezji katowickiej.
Akcja polega na – zgodnej ze wskazaniami założycielki Żywego Różańca służebnicy Bożej Pauliny Jaricot – comiesięcznej ofierze 1 zł od każdego członka wspólnoty. W ostatnim roku podopiecznym akcji Żywy Różaniec dla Misji był śląski ksiądz Dawid Sładek rodem z parafii Radoszowy, posługujący w Szczucińsku, na północy Kazachstanu. Na budowaną przez niego kaplicę dzięki wsparciu wspólnot Żywego Różańca przekazana została ofiara w wysokości 20 tys. zł.
W bieżącym roku Żywy Różaniec archidiecezji katowickiej będzie wspierać parafię w Kapszagaju w Kazachstanie, gdzie posługuje ks. Rafał Dąbrowski.
W archidiecezji katowickiej działa obecnie ponad 3000 20-osobowych róż Żywego Różańca. Istnieją we wszystkich niemal parafiach. Diecezjalnym moderatorem Żywego Różańca jest ks. Zbigniew Kocoń, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Katowicach.