Archidiecezja. Czas dla Stworzenia i gotowe propozycje katechez

Caritas Archidiecezji Katowickiej po raz kolejny włączyła się w projekt Laudato si'. W tym roku zespół przygotował kilkanaście pomysłów upraszczających udział w święcie i aktywizujących uczniów oraz nauczycieli.

Czas dla Stworzenia - to coroczna ekumeniczna modlitwa, w którą włączają się uczestnicy z całego świata. Dominuje prośba o ochronę stworzenia. Wydarzenie rozpoczęło się 1 września, czyli w Światowy Dzień Modlitwy o Ochronę Stworzenia. Koniec przypada 4 października, w święto św. Franciszka z Asyżu, tradycyjnie kojarzonego z ekologią.

W tym roku Caritas Laudato si' - projekt, do którego przystąpiła także Caritas Archidiecezji Katowickiej - zachęca do wykorzystania specjalnych materiałów z okazji Czasu dla Stworzenia. - Do udziału w obchodach wspomnianego święta oficjalnie zaprosił papież Franciszek tak, abyśmy "pogłębili swoją wiarę w Boga Stwórcę i zjednoczyli się w sposób szczególny na modlitwie i w działaniach na rzecz ochrony wspólnego domu". Podejmowanie tematów związanych z ekologią, również tą w Kościele katolickim, jest niezwykle ważne, wartościowe i przede wszystkim potrzebne - przypominają koordynatorzy Caritas Laudato si'. - Krokiem milowym w kierunku naszego wspólnego domu była wydana w 2015 r. przez papieża Franciszka encyklika Laudato si', nazywana często "zieloną encykliką". Ojciec Święty do tematu ekologii podchodzi holistycznie. Odpowiada na pytanie, dlaczego z perspektywy chrześcijańskiej powinniśmy troszczyć się o nasz świat i co to konkretnie oznacza. Wzywana nas również do uważności i do życia, w którym nasze wybory i działania są przemyślane, i wynikają przede wszystkim z troski o drugiego człowieka - dodają.

Czerpiąc z przesłania papieża Franciszka i z myślą o włączeniu się w Czas dla Stworzenia, przygotowane zostały specjalne katechezy. Jest ich 7, a każda dotyczy innego obszaru związanego z wiarą i ekologią. Wśród nich są dyskusje np. na temat własności i konsekwencji nieumiarkowanego konsumpcjonizmu, gatunków zagrożonych czy wpływu zwierząt hodowlanych na środowisko naturalne. Dodatkowo nauczyciele w trakcie lekcji mogą wykorzystywać gry planszowe. Są przygotowane dwie wersje. Pierwsza z nich to gra na spostrzegawczość i refleks oraz umiejętność liczenia wskazanych przedmiotów. Druga to "Leśny wyścig" - do niej przygotowane są pionki.

Koordynatorzy Caritas Laudato si' w archidiecezji zachęcają również do włączenia się w inicjatywy podsumowujące Czas dla Stworzenia. Oferują wsparcie w organizacji wydarzenia. Zainteresowani mogą kontaktować się z animatorem diecezjalnym Natalią Kulińską: nkulinska@caritas.org.pl lub pod numerem: 577 415 999.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..